Ray-Ban Stories: Facebook ve Ray-Ban, Akıllı Gözlük Hazırlıyor

Facebook komutlu mesaj özelliği

Facebook’un yıllardır akıllı gözlükler üzerine çalışmalar yaptığı biliniyor. Belki de bugün, işte o çalışmaların en somut meyvesini, yani Ray-Ban Stories ‘i resmen tanıtacaklar.

Ray-Ban Stories, Facebook ve Ray-Ban ortaklığı sonucu hazırlanan bir ürün. Aşağıdaki görseller, Even Blass tarafından internete sızdırıldı ve görüldüğü kadarıyla da Ray-Ban’ın en sevilen modellerinden Wayfarers’ı temel alıyor. Yani dışarıdan bakıldığında, normal bir gözlükten neredeyse farksız, ama tabii biraz detaya inildiğinde, tuşlar ve kameralar görülebilir.

Görsellerden yola çıkarsak, üründe Ray-Ban logosu yer alıyor, ama Facebook logosuna yer verilmiyor. Gelen bilgiler, Wayfarers modelinin haricinde Round ve Meteor çeşitlerinin de olacağı yönünde, ki bunlar da benzer modeller aslında.

Peki Ray-Ban Stories ‘in ne gibi bir özelliği olacak? Mesela, Google Glass gibi gözümüzün önüne dijital bir ekran getirerek ve sesli komutlar sayesinde bir şeyler izleme ya da internette gezintiye çıkma gibi şeyler mi sunacak? Şu an için bu sorulara “hayır” cevabını verebiliriz. Ürün, muhtemelen basit bir şemaya sahip olacak ve istediğiniz anları, göz hizanızda (Yani birinci şahıs bakış açısında) video olarak kaydedip Facebook’ta arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlayacak. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise, kısaca bu gözlükle güzel şeyler yapılabileceğini belirtiyor. Ürünün Facebook için ileriye yönelik, “artırılmış gerçeklik teknolojilerine ulaşmak için bir basamak” anlamı taşıdığı da ifade ediliyor.

Ray-Ban Stories: Facebook ve Ray-Ban, Akıllı Gözlük Hazırlıyor

Akıllı gözlük ve video çekme denilince, akıllara “gizlilik ihlali” de gelmiyor değil. Hatırlarsanız Google Glass zamanında, pek çok mekânda bu gözlüğün kullanımı yasaklanmıştı. Havuzdan tutun da sinema salonlarına kadar… Zira bu tip ortamlarda, kişilerden habersiz olarak özel çekimlerin yapılma ihtimali vardı ve bu da endişe uyandırıyordu. Nihayetinde Google Glass da satışa sunulmadan ortadan kaldırılmıştı.

Unutmadan, yıllardır Apple’ın da akıllı gözlük ve artırılmış gerçeklik tarafında çalışmaları bulunuyor. Haliyle Microsoft’un da böyle çalışmaları var. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda bu tipte daha fazla ürün görebiliriz. Akıllı bileklik ve akıllı saatlerden sonra artık sırada akıllı gözlükler var gibi.

Normal olarak Ray-Ban Stories ‘un nasıl bir satış fiyatına sahip olacağı da şimdiden merak konusu.

> Şarj Sorunu Rafa Kalkıyor. Alın Size Kablosuz Şarj Odası