Realme C55 İnceleme: Mini Kapsül İle Farklı Bir Android Deneyimi

Çinli teknoloji şirketi Realme, yeni ekonomik fiyatlı Android telefonu Realme C55’i görücüye çıkardı. Ürün, aslında son aylarda yurt dışında fazlasıyla konuşulan modeller arasında yer alıyor. Zira bu telefon, iPhone’larda gördüğümüz Dynamic Island özelliğine benzer bir özellikle, yani Mini Kapsül ile geliyor. Bu sayede, ön kameranın etrafında ince bir çerçeve oluşuyor ve buradan şarj durumunu, düşük pil uyarısını ve pil tüketimi detaylarını takip edebiliyorsunuz.

Cihazın bir diğer dikkat çekici özelliği ise, 33w SuperVOOC şarj teknolojisiyle geliyor olması. Bu, C serisinde bir ilk anlamını taşıyor ve yüksek fiyatlı telefonlarda dahi bu tip şarj etme değerlerini kolay kolay göremiyoruz. Tabii telefon, dahasını da sunuyor ve böylece kendi segmentinde daha evvel görülmemiş detaylarla gelişmiş deneyimleri vadediyor.

Realme C55, köşelerden yumuşatılmış hatlara sahip.

Arka yüzey tasarımında plastik malzeme tercih edilmiş ve ışık altında bakıldığında güzel detaylar sunabiliyor. Ürün, yaklaşık 190 gram ağırlıkta ve 7.9mm kalınlıkta. Yani segmentinde oldukça ince bir telefondan söz ediyoruz. Kullanım esnasında avuçta bir rahatsızlık oluşturmuyor. İsterseniz beraberinde gelen şeffaf koruyucu kılıfla kullanabilir ve daha sağlam deneyimler yaşayabilirsiniz.

Günümüzde pek çok orta ve üst seviye telefonda, 90Hz ekran tazeleme değerinden bahsedildiğini görüyoruz. Peki ya uygun fiyatlı telefonlarda? Relme C55 de 90Hz tazeleme değeri sunabilen bir ekrana sahip. Böylece daha akıcı görüntüleme deneyimleri yaşayabiliyorsunuz.

6.72 inç değerdeki IPS LCD ekran, 1080 x 2400 çözünürlük sunuyor. Özellikle iç mekân deneyimlerinde kaliteli görüntüleme yapabilen ekran, aynı zamanda hafif dokunuşları dahi algılayabiliyor. Bu da daha keyifli deneyimler demek.

Realme C55 İnceleme: Mini Kapsül İle Farklı Bir Android Deneyimi

Realme C55, gücünü MediaTek Helio G88 çipsetinden alıyor.

Buna 8GB RAM ve 256GB dahili depolama faktörleri eşlik ediyor. Tabii dahası var.

8GB RAM değerini, sanal olarak 16GB’a kadar artırma şansınız var. Böylece yüksek performans ihtiyacı duyan oyun ve uygulamalarda sorunsuz deneyimler yaşayabiliyorsunuz. Burada tabii boş disk alanından faydalanılıyor. 256GB dahili depolama değeri ise, ürünü sınıfında lider konuma getiriyor. Öte yandan, microSD kart desteği sayesinde de kullanıcılara daha fazlası için imkânlar sunuluyor.

Android 13 işletim sistemli telefon, kullanımı kolay bir arayüze sahip ve oyun çalıştırma tarafında da iddialı. Call of Duty, PUBG ve Angry Birds 2 gibi güzel grafiklere sahip oyunları, aşırı ısınma faktörü olmadan akıcı detaylarla deneyimleyebiliyorsunuz.

Gelelim kameralara

Telefonun arka tarafında, dual kamera sistemi bulunuyor. Bu sistem, 64 + 2MP kameralardan oluşuyor. 2MP değerde kamera, derinlik sensörü görevi görüyor.

64MP kamera, Realme C55’i segmentinde iddialı bir konuma getiriyor ve özellikle iyi ışıklı ortamlarda, fotoğrafçılık tarafında tatmin edici sonuçlar sunuyor. Tabii buna ek olarak üründe bokeh efektli çekim, gece çekimi ve çeşitli filtrelerin kullanılabildiği detaylar da mevcut. Kamera sistemi, yapay zekânın da yardımıyla çekilen fotoğrafları en iyi versiyonlarıyla size sunmaya çalışıyor.

Video tarafında da 1080p 60FPS videolar çekebilirsiniz, ki bu da Facebook, Instagram, TikTok ve YouTube gibi sosyal medya platformlarında yapacağınız paylaşımlar için yeterli.
Selfie kameramız ise 8MP değerde. HDR ve panorama çekim gibi detayları bulunan kamera, bokeh efektli selfie’ler tarafında da tatmin edici sonuçlar sağlıyor.

Realme C55, bünyesinde 3.5mm kulaklık girişine sahip. Günümüzde kablolu kulaklık deneyimine önem veren hâlâ pek çok kişi var. Bu detay da ürünün tercih edilebilirliğini artırıyor.

Realme C55 İnceleme: Mini Kapsül İle Farklı Bir Android Deneyimi

Cihaz, Wi-Fi AC, Bluetooth 5.2 ve NFC gibi kablosuz bağlantı teknolojilerine de sahip.

Böylelikle kablosuz bağlanılabilirlik tarafında da iddialı olduğunu gösteriyor.
Peki parmak izi okuyucu sensör var mı? Cevabımız evet. Ürünün sağ yan tarafındaki güç tuşu, aynı zamanda parmak izi okuyucu sensör görevini görüyor. Dijital dünyanızın güvenliği için bu özelliği aktifleştirmenizi öneriyoruz.

Şimdi de gelelim pil ve hızlı şarj detaylarına. Realme C55, bünyesinde 5000mAh pile sahip. Bu pil, tek şarj ile normal kullanımda 2, yoğun kullanımda da 1 günü rahatlıkla geride bırakmanıza yardımcı oluyor.

Ürün, 33w hızlı şarj desteğine sahip ve destekli adaptör, kutuda geliyor. Böylece ayrıca para vermeden kısa sürede cihazınızı şarj edebilirsiniz. Ürünü yarım saate %50’ye kadar, 1 saat civarı bir sürede de %100 şarj edebilirsiniz.

Pil, beş çekirdekli koruma sistemi sayesinde de uzun süreler boyunca sorunsuz ve yüksek performans sunabilecek.

Beş çekirdekli koruma sistemini açmak gerekirse: Aşırı şarj koruması, aşırı voltaj koruması, aşırı akım koruması, aşırı sıcaklık koruması ve aşırı durum koruması.

Son sözlere gelecek olursak…

Realme C55, C serisinin en iddialı üyelerinden bir tanesi ve sınıfında gerçekten de özel bir örnek. Mini kapsül özellikli ve 90Hz tazeleme değerine sahip ekranı, Android tarafında benzersiz bir deneyim sunma amacını taşıyor. Öte yandan cihaz, 33w hızlı şarj destekli 5000mAh değerde pili sayesinde de gerek sosyal medya deneyimlerinizde, gerekse de video oyun deneyimlerinizde yarı yolda kalmadan ilerleyebilmenizi sağlıyor.

Ürünün 256GB versiyonu şu an ülkemizde 7800-8000 TL arası fiyat etiketleriyle bulunabiliyor.

İlgili Haberler

>> Nothing Phone 2 Ortaya Çıktı: Benzersiz Tasarım!