Windows 11 Kullanıcı Sayısında Azalma Yaşanıyor

Windows 11 fotoğraf düzenleme

Windows 11 kullanıcı sayısında önemli ölçüde bir azalma var. Microsoft’un en yeni işletim sistemi, hâlâ Windows 10’un gerisinde kalmış durumda. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılar.

Microsoft tarafından kullanıcılarla paylaşılan windows 11 ne yazık ki beklenen ilgiyi görmedi. Şirket her ne kadar windows 12 için hazırlıklarını tamamlamış olsa bile yine de windows 11 beklentisi üst seviyedeydi.

Windows 11 Kullanıcı Sayısında Yükseliş Yaşanmıyor

Microsoft, 5 Ekim 2021 tarihinde Windows 11’i duyurmuştu. O zamandan beri, yeni işletim sistemi bir dizi küçük ve büyük güncelleme almış olsa da, henüz beklenen kullanıcı sayısına ulaşabilmiş değil.

Windows 11 kullanıcı sayısında

Statcounter’ın Mayıs 2023 verilerine göre, Windows 11’in kullanım oranı diğer Windows sürümleri arasında %22,95’e gerilemiş durumda. Geçtiğimiz ay ise bu oran %23,11 olarak kaydedilmişti. Bu düşüş, büyük bir gerileme gibi görünmese de, Windows 11’in beklenen kullanıcı sayısına ulaşamaması kafa karışıklığına neden oluyor.

Öte yandan, Windows 11’in kullanım oranındaki küçük bir artışla birlikte oran %71,9’a yükseldi. Windows 11’in piyasaya sürülmesinin üzerinden yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen, en çok kullanılan Microsoft işletim sistemi hala Windows 10 olarak görülüyor.

Windows 11 Kullanıcı Sayısında Üzen Gelişmeler

Diğer işletim sistemlerine göz attığımızda, Windows 7’nin %3,6’lık bir kullanım oranına sahip olduğunu görüyoruz. Windows 8 ise çoğu kullanıcı için hayal kırıklığı yaratmış olacak ki kullanım oranı sadece %1,09 seviyesinde kalmış durumda. Şaşırtıcı bir şekilde, hâlâ Windows XP kullanan kullanıcıların oranının %0,32 olduğunu da belirtmekte fayda var.

Microsoft’un en yeni işletim sistemi, bugüne kadar beklenen ilerlemeyi yavaş bir şekilde kaydetmiş durumda. Windows 11’in istenen kullanıcı sayısına bir türlü ulaşamaması ve kullanım oranında yaşanan bu düşüş, şirket için endişe verici bir durum olabilir.

İlgili Haberler:

>> Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin ile Founders Hub’ı ve Şirket Planlarını Konuştuk!