Red Hat Enterprise Linux 8 ile devrim yaratacak

Red Hat Enterprise Linux

Red Hat Enterprise Linux 8 sürümünün En Yeni Versiyonunda İnovasyon ve İstikrar Bir Arada sunacak. İşte detaylar.

.

Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, dünyanın öncü kurumsal Linux platformunun en yeni versiyonu olan Red Hat Enterprise Linux 8.3’ü duyurdu. İlerleyen haftalarda genel erişime açılacak olan Red Hat Enterprise, Linux 8.3, BT operasyon ekiplerinin ihtiyaç duyduğu istikrarı bulut yerlisi inovasyonla birleştirerek yeni nesil kurumsal uygulamalar için daha stabil bir platform sunuyor. Misyon kritik bilişim için halihazırda bir temel oluşturan platforma getirilen en yeni iyileştirmeler arasında yeni performans profilleri ve otomasyon, güçlendirilmiş.güvenlik özellikleri ve güncellenmiş konteyner araçları yer alıyor.

Red Hat’in Enterprise Open Source Raporu’na göre ankete katılan kurumların yüzde 63’ü, bugün bir hibrit bulut mimarisi kullanıyor. Dahası, bu kesimin yarısı, önümüzdeki iki yılda bir hibrit bulut mimarisi kullanmayı planlamıyordu. Çıplak metal sunuculardan genel bulut hizmete alımlarına kadar birçok sistem için ortak bir işletim sistemi sunan Linux, hibrit bulut hizmete alımlarında sıklıkla bir temel olarak kullanılıyor. Dünyanın öncü kurumsal Linux platformu olan Red Hat Enterprise, Linux 8.3, yeni nesil bilişim için kurumların kullanımına hazır, standartlaştırılmış.bir platform sunacak şekilde tasarlanarak, kurumların mevcut veri merkezi yatırımlarını korurken dijital olarak dönüşmelerine yardımcı oluyor.

İnovasyon için iyileştirildi ve daha yönetilebilir hale getirildi

Hibrit bulut bilişimi büyümeye devam ediyor ve altında yatan Linux platformlarını ölçekli bir şekilde yönetebilme ve iyileştirebilme becerisi de gittikçe önemli hale geliyor. Ayrıca BT kurumlarının Linux’u kullanmaya başlama sınırını.azaltarak işletim sistemine aşina olmayan sistem administratörlerinin veya BT yöneticilerinin de etkili bir şekilde hizmete alımları görebilmesini sağlaması gerekiyor.

Red Hat Enterprise, Linux 8.3’te bu ihtiyaçları karşılamak için sistemlere özel yapılandırmaları yönetmek.amacıyla önceden belirlenmiş ve otonomlaştırılmış yöntemler sunan Red Hat System Roles’un kapsamı genişletiliyor. Yeni desteklenen roller arasında kernel ayarları, log ayarları, SAP HANA, SAP NetWeaver ve yönetim yer alıyor. System Roles, yaygın.ve karmaşık Red Hat Enterprise, Linux yapılandırmalarını farklı becerilere sahip kişiler için çok büyük BT yapılarında bile daha tutarlı, tekrar edilebilir ve erişilebilir hale getiriyor.

Red Hat Enterprise, Linux 8.3 kapsamında önceden yapılandırılmış ve altyapıya duyarlı performans profil seti sunan Tuned’a yapılan güncellemelerle platformun performansı da iyileştiriliyor. Tuned, BT ekiplerinin Red Hat’ın kapsamlı çok.mimarili uzmanlığından faydalanan BT ekiplerinin donanım mimarilerinde performansı en üst seviyeye çıkartmalarını sağlıyor. Ek olarak Red Hat Insights da desteklenen Red Hat Enterprise Linux sistemlerinde standart olarak erişilebilir olmaya devam ediyor.

Red Hat’in on yıllar boyunca oluşturduğu Linux bilgi birikimini proaktif gözlemleme ve tehditleri ortadan kaldırma hizmeti olarak sunulmasını sağlayacak şekilde tasarlanan Red Hat Insights’ta artık SAP HANA hizmete alımlarına özel administratör görüntüleme özelliği bulunuyor.

Enterprise Linux’un güvenli ayak izi

Temelinde daha güvenli bir platform sunma hedefi barındıran Red Hat Enterprise Linux 8.3’te Center for Internet Security (CIS) ölçütü ve the Health Insurance.Portability and Accountability Act (HIPAA) için yeni Güvenli İçerik Otomasyon Protokol profilleri yer alıyor. Bu profiller, BT kurumlarının sistemleri güvenlik alanındaki daha fazla en iyi.uygulamalarla ve sektör/hükümete ait standartlarla daha verimli ve uyumlu bir şekilde yapılandırmalarına yardımcı oluyor.

 Red Hat Enterprise Linux

Güvenlik odaklı görevler için System Roles’lar kimlik yönetim yapılandırmasını, sertifika yönetimini ve Ağa Bağlı Disk Şifreleme’yi (Network-Bound Disk Encryption, NBDE) kapsayacak şekilde genişletiliyor.

Bulut yerlisi inovasyon için bir temel

Linux 8.3’e yapılan ilk inovasyonların ve Application Streams’in güncellemeleri üzerine kuruluyor. Application Streams; geliştirici sistemini, veri tabanlarını, konteyner araçlarını ve diğer kaynakları işletim sisteminin ana temel bileşenlerinden ayrılmasını sağlıyor. Yeni desteklenen geliştirici araçları arasında Node.js 14, Ruby 2.7 ve çok daha fazlası yer alıyor. Ayrıca üretim tutarlılığını sağlamak için önceki versiyonlara hala erişilebiliyor.

Bulut yerlisi uygulamalar geliştirmek için platforma Buildah ve Skopeo için güncellenmiş konteyner imajları ekleniyor. Bu sayede ihtiyaç duyulan her yerde konteynerleştirilmiş uygulamaları daha kolay bir şekilde geliştirmek ve kullanmak için geliştirici ve operasyon ekipleri arasındaki sorunların ortadan kaldırılması hedefleniyor. Podman 2.0’ın da eklenmesiyle programa dayalı daha iyi kontrol için kullanıcıların önceden Docker Container Engine kullanan konteyner kodlarını ve araçlarını kullanabilmeye devam edebilmelerini sağlayan yeni bir REST API yer alıyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here