Red Hat Enterprise Linux 8.1 neler sunuyor?

Red Hat Enterprise Linux 8.1

Red Hat Enterprise Linux 8.1, yeni geliştirici araçları, güvenlik sertifikaları ve otomasyon kabiliyetleriyle beraber geliyor.

Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, Inc., dünyanın öncü kurumsal Linux platformunun en yeni versiyonu olan Red Hat Enterprise Linux 8.1’in erişime açıldığını duyurdu.

Red Hat Enterprise Linux 8 platformunun ilk küçük sürümü olan Enterprise Linux 8.1, açık hibrit bulutun altında çalışan işletim sisteminin yönetilebilirliğini, güvenliğini ve performansını iyileştirirken, geliştiricilerin inovasyonuna güç sağlamak için yeni özellikler de ekliyor.

Red Hat’in açık hibrit bulut portföyünün temeli olan Red Hat Enterprise Linux, karmaşık iş yüklerinin. geliştirilebilmesini ve fiziksel, sanal, özel ve genel bulut ortamlarında daha kontrol edilebilir bir şekilde hizmete alınması için gerekli temel motoru sağlıyor.

Red Hat Enterprise Linux 8.1

Hibrit bulutun belkemiği görevini gören dünyanın öncü Linux platformu, bina içinde ve tüm büyük genel bulut altyapılarındaki hizmete alımlarda tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Aynı zamanda Microsoft SQL Server ve SAP HANA gibi anahtar üretim iş yüklerini de destekliyor. Bu sırada yapay zeka (AI) ve öğrenen makineler (ML) gibi yeni iş yüklerine de imkan tanıyor.

Red Hat Enterprise Linux 8.1 neler sunuyor?

Red Hat Summit 2019’da duyurulan öngörülebilir sürüm takvimi kapsamında erişime açılan ilk Red Hat Enterprise Linux sürümü olan RHEL 8.1’i her altı ayda bir yeni sürüm takip edecek. Bu takvim aynı zamanda Red Hat’in müşterilerine ve iş ortaklarına yeni sürümlerini daha planlı. hazırlama imkanı sunarken, kritik sistemlerinin devre dışı kalma süresini de minimuma indiriyor. Öngörülebilir sürüm döngüsü aynı zamanda yazılım sağlayıcılarından. donanım satıcılarına Red Hat iş ortaklarının yeni nesil inovatif ürün ve hizmetlerini yeni Red Hat Enterprise Linux 8 sürümünün erişime açılacağını gösteren net bir çizelgeye göre geliştirmelerini ve sunmalarını sağlıyor.

İyileştirilmiş otomasyon ile daha akıllı yönetim

Red Hat Enterprise Linux’un desteklenen tüm aboneliklerinde artık Red Hat’in proaktif analitik ürünü olan Red Hat Insights‘a erişim de bulunuyor. Üretime geçmeden önce yapılandırma ve diğer sistem sorunlarına yardımcı olmak üzere geliştirilen Red Hat Insights’ta Red Hat Enterprise. Linux’u bina içinde veya AWS ve Microsoft Azure gibi genel bulutlarda işletmek için 1.000’den fazla kural bulunuyor. Bu kurallar, SAP HANA ve Microsoft SQL Server gibi iş yüklerinde analitiği destekleyerek BT administratörlerinin performans, güvenlik, erişilebilirlik ve istikrar sorunlarını daha hızlı çözmelerine yardımcı olarak işlemlerin daha sorunsuz devam etmesini sağlıyor.

Red Hat Enterprise Linux 8.1’de depolama, ağ, zaman uyumu, kdump ve SElinux gibi belirli. özelliklerden sorumlu RHEL altsistemlerini kurma sürecini düzenleyen yeni Red Hat Enterprise Linux System Roles yer alıyor. Böylece Red Hat Enterprise Linux için mevcut Ansible. sistem rol koleksiyonu da genişlerken, kurumsal BT altyapılarının belkemiği olarak hizmete alınan çeşitli Red Hat Enterprise Linux versiyonları üzerinde yapılandırma otomasyonunun daha iyi eklenmesini sağlıyor.

İnovasyon, kurumsal sınıf güvenlikle birleşiyor

Küresel kurumlar rekabet avantajı elde etmek veya son kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak istiyor. Bunun için Linux konteynerleri, mikroservisler, Kubernetes veya hibrit bulut hizmetleri gibi dijital teknolojiler ile dönüşmeyi değerlendiriyorlar. Ancak tüm bu inovasyonlar geleneksel yazılım ve donanım hizmete alımlarıyla aynı güvenliğe. ve uyumluluk incelemesine ihtiyaç duyuyor. Red Hat Enterprise Linux 8.1, Red Hat’in açık inovasyonu hassas veri ve iş yüklerini korumak için gerekli yazılım güvenlik geliştirmeleriyle birlikte sunma bağlılığını devam ettiriyor.

Red Hat Enterprise Linux 8.1 canlı çekirdek yamasına tam destek de sunuyor. Böylece BT operasyon ekiplerinin sistemi normalden uzun. süre erişime kapatmak gerekmeden değişen tehdit zeminine ayak uydurabilmelerine yardımcı oluyor. Kernel güncellemeleri, Yaygın Zafiyetler ve Açıklar’ı (Common Vulnerabilities and Exposures, CVEs) çözmek için kullanılabiliyor. Aynı zamanda bu işlem için sistemi. yeniden başlatma zorunluluğunu ortadan kaldırarak kritik iş yüklerinin daha güvenli çalışmasını sağlıyor. Ek güvenlik geliştirmelerinin arasında gelişmiş CVE iyileştirmesi, çekirdek seviyesinde hafıza koruması ve güvenli uygulamalar listesi teknolojisi yer alıyor.

Konteyner merkezli SELinux profilleri de Red Hat Enterprise Linux 8.1 ile geliyor ve konteynerleştirilmiş hizmetlerin ana sistem kaynaklarına nasıl erişebileceğini kontrol etmek için daha özel güvenlik ilkeleri oluşturulabiliyor. Bu sayede bulut yerlisi uygulamaları hedef alan güvenlik tehditlerine karşı üretim sistemleri daha iyi korunuyor ve ayrıcalıklı konteynerleri çalıştırma riskini azaltarak yasalarla olan uygunluğu daha sorunsuz yürüten bir yol sunuyor.

Misyon kritik ve hassas iş yüklerinin temeli olan Red Hat Enterprise Linux 8.1, Federal Bilgi İşleme Standartları (FIPS) ve Ortak Kriterler (CC) gibi en yeni birçok güvenlik sertifikaları için tasarlandı.

Hibrit bulut uygulama yönetimini arındırma

Hibrit bulutta hizmete alımlar için yeni kurumsal uygulamalar geliştirirken geliştirici araçlarının ve hizmetlerin tutarlı bir şekilde desteklenmesi gerekiyor. Bunu göz önünde bulundurarak geliştirilen Red Hat Enterprise Linux 8.1, kurumsal geliştiricileri destekleyen özelliklerini ileriye taşıyor. golang ve.NET Core gibi popüler açık kaynak araçlarının ve dillerinin en yeni stabil versiyonları da yeni sürümde yer alıyor. Onların yanında Microsoft SQL Server ve SAP çözümleri gibi modern veri işleme iş yüklerine güç de sağlıyor.

Red Hat Enterprise Linux 8.1 aynı zamanda geliştiricilerin belirli ihtiyaçlarını karşılamak için toplulukları, projeleri ve programları içine dahil eden Red Hat Enterprise Linux geliştirici yaşam döngüsüne sahip ilk sürüm.

Yeni sürümde yer alan özellikler!

  • Fedora, geliştiricilere Linux çekirdeğinin geleceğiyle etkileşimde. bulunma ve modern işletim sistemini şekillendirmenin bir parçası olma fırsatı sunuyor.
  • CentOS Stream, ekosistemde yer alan geliştiricilere Red Hat Enterprise Linux’un neler .barındıracağını gösteren “rolling preview” sunarak, gelecekte onları nelerin beklediğini bilerek uygulama geliştirmelerine yardımcı oluyor.
  • Red Hat Enterprise Linux 8’i temel alan Red Hat Universal Base Image, Red Hat Enterprise Linux’u temel alan bulut yerlisi uygulamaları geliştirmek için ücretsiz ve dağıtılabilir imaj sunuyor. Bu da geliştiricilerin. Red Hat’in açık hibrit bulut portföyünde sertifikalandırmaya ve üretime hazır uygulamalarını çok daha kolay oluşturmalarını sağlayan bir yol sağlıyor.
  • Ücretsiz ve kendiliğinden desteklenen bir abonelik olan Red hat Enterprise Linux Geliştirici Aboneliği, dünyanın öncü kurumsal Linux platformunda üretime. alınacak uygulamalar için geliştirme ve test ortamları sunuyor.

Erişilebilirlik

Red Hat Enterprise Linux aboneleri, Red Hat Enterprise Linux 8.1’e Red Hat Müşteri Portalı üzerinden erişebiliyor. Red Hat Geliştirici programı üyeleri de aynı zamanda Red Hat Enterprise Linux’un en yeni sürümlerine ücretsiz ulaşabiliyor.