Red Hat Enterprise Linux’u Oracle Cloud Infrastructure’a getirmek için iş birliklerini genişletiyor

OCI (Oracle Cloud Infrastructure) Compute kaynaklarındaki sertifikalı yapılandırmalar, artık Red Hat Enterprise Linux’u çalıştırabiliyor. Bu sayede kullanıcılar dağıtık bulut ortamlarında daha fazla seçeneğe sahip olabiliyor. 

Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat ve Oracle, kullanıcılarına Oracle Cloud Infrastructure (OCI) üzerinde çalıştırabilecekleri daha fazla seçenek sunmak için çok aşamalı iş birliklerini duyurdu. Red Hat Enterprise Linux’un OCI üzerinde desteklenen bir işletim sistemi olarak çalışmasıyla başlayan bu stratejik iş birliği, dijital dönüşümlerine güç vermek ve önemli uygulamalarını buluta taşımak için OCI ve Red Hat Enterprise Linux kullanan şirketlerin deneyimini iyileştiriyor.

Gartner’ın “Forecast: Public Cloud Services, Worldwide, 2020-2026, 4Q22 Update” raporuna göre “dünya çapında genel bulut sağlayıcılarının 2023’e kadar yüzde 18,5 büyümesi öngörülüyor. Bu sırada “şirketler de bulut kullanımını artırmaya devam edecek ve bu da önümüzdeki beş yılın bileşik yıllık büyüme oranının yüzde 19,6 olmasını sağlayacak.”1 Bu büyüme, hem bulut sağlayıcısı hem de bulut ortamlarının temelini oluşturan işletim sistemi tarafında müşterilerin daha geniş seçeneklere ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin yüzde 90’ı şu anda Red Hat ve Oracle’ın çözümlerini kullanıyor. Red Hat Enterprise Linux, bu şirketlerin pek çoğunun dijitalleşme operasyonlarında işletim sisteminin temeli olarak çalışırken OCI da yüksek performanslı ve önemli bulut hizmetleri sunuyor. Artık bu şirketler bulut operasyonlarını OCI üzerinde çalışan Red Hat Enterprise Linux ile standartlaştırıyor ve bu sayede veri merkezlerinden OCI dağıtık bulutuna kadar pek çok alanda ortak bir platforma sahip oluyor.

Bu stratejik iş birliğiyle OCI’daki sertifikalı esnek sanal makine yapılandırmaları artık Red Hat Enterprise Linux’u çalıştırabiliyor ve kullanıcılar da Red Hat Enterprise üzerinde çalışan mevcut iş yüklerini Red Hat Enterprise Linux on OCI’ya güvenle aktarabiliyor.

OCI esnek sanal makineleri fiyat/performans oranını iyileştirmek ve boşa harcanan kaynakları en aza indirebilmek için tek bir CPU’ya kadar inebiliyor. Kullanıcılar, potansiyel sorunları çözmek için aralarında genişletilmiş ve ortak destek anlaşması bulunan Red Hat ve Oracle’ın destek ekipleriyle iletişim kurabiliyor.

Red Hat Enterprise Linux, Red Hat’in arasında Red Hat OpenShift’in de bulunduğu hibrit bulut teknoloji portföyünün temelini oluşturuyor. Red Hat Ansible Automation Platform ve ek teknolojiler de modern bulut yerlisi yığını destekliyor. Bu iş birliğiyle Red Hat ve Oracle’ın ortak kullanıcıları Red Hat Enterprise Linux üzerinde ilerleyen dönemlere yönelik bilişim hizmete alımları için temel oluştururken mevcut BT yatırımlarından da fayda kazanmaya devam ediyor.

Erişilebilirlik 

Red Hat Enterprise Linux, işlemciye bağlı olarak CPU sayısı bir ile 80 arasında, her CPU’nun belleği de 1 GB ile 1024 GB arasında ölçeklenebilen OCI’ın esnek sanal makineleri üzerinde çalışabilmesini sağlayan sertifikaya sahip. Red Hat Enterprise Linux, ilk aşamada AMD, Intel ve ARM işlemcilerini kullanan en yeni OCI sanal makine şablonlarında destekleniyor.

Red Hat Enterprise Linux on OCI hakkında rehber gibi daha fazla bilgi bağlantıda yer alıyor. Ek olarak Red Hat Enterprise Linux’un şirket içi ortamlara kıyasla daha fazla izolasyon ve performans sağlayabilen OCI’nin fiziksel donanım sunucularında sertifikalandırılması için planlama çalışmaları da başladı.

Red Hat Enterprise Linux hakkında 

Red Hat Enterprise Linux, hibrit bulut inovasyonunu desteklemek için esnek ve stabil bir Linux temeli sağlıyor. Uygulamalar ve kritik iş yükleri; fiziksel, sanal, özel, genel bulut ve sınır hizmete alımlarında daha hızlı, verimli ve daha fazla tutarlılıkla geliştirilebiliyor, hizmete alınabiliyor ve yönetilebiliyor. Platform, geliştirme sürecinde altyapıya güvenlik ve uyumluluk yetenekleri ekliyor ve üretim yaşam döngüsünün daha tutarlı bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. BT kuruluşları, şirketlerindeki inovasyona güç veren ve operasyonel verimliliği artıran bir platformu kullanarak istedikleri yerde çalıştırabilecekleri uygulamalarına ve süreçlerine daha güvenli bir şekilde devam edebiliyor.

OCI Distributed Cloud hakkında 

OCI’ın dağıtık bulut hizmetleri, çoklu bulutlarda bile kullanıcılara bulutun faydalarını verilerinin bulunduğu yer, verilerinin yerelliği ve verilerindeki yetki alanı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlayarak sunuyor. OCI’ın dağıtık bulut özellikleri arasında aşağıdakiler bulunuyor.

Çoklu bulut: Microsoft Azure İçin Oracle Database Hizmeti ve MySQL HeatWave gibi OCI’ın çoklu bulut imkanları, kullanıcılarına uygulamaları ve veritabanları için en iyi bulut sağlayıcısını seçme imkanı veriyor.

Hibrit bulut: OCI, Oracle Exadata [email protected] üzerinden hibrit bulut hizmetlerini şirket içinde sunuyor ve altyapıyı 60’dan fazla ülkede yönetiyor.

Genel bulut: OCI, 22 ülkedeki 41 OCI bölgesinde faaliyet gösteriyor ve iki tanesi AB için bağımsız bulut bölgesi olacak şekilde 9 tane daha eklenecek.

Atanmış bulut: OCI, kullanıcılarına Oracle bulut hizmetlerinin tamamını kendi veri merkezlerinde çalıştırmaları için atanmış bölgeler sunuyor ve Oracle Alloy da iş ortaklarının kullanıcılarına sunduğu bulut hizmetlerini ve deneyimleri özelleştirmesini sağlıyor.

Red Hat Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ürünler Başkanı Ashesh Badani, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Kullanıcıların donanımdan bulut sağlayıcısına kadar pek çok alanda yaptığı her tercih, Red Hat için çok önemli. Oracle ile imza attığımız iş birliğimiz de Red Hat Enterprise Linux on OCI için tam destek sağlamak üzere Oracle ile yaptığımız iş birliği, bulut devreye almak isteyen kullanıcılarımızın daha fazla seçeneğe sahip olmasını sağlayarak bu konuya verdiği önemi daha da güçlendiriyor. Ayrıca, OCI’da dijital dönüşüm gerçekleştiren kullanıcıların ek Red Hat çözümlerini kullanmasına da zemin hazırlıyor.”

Oracle Cloud Infrastructure Kıdemli Başkan Yardımcısı Clay Magouyrk ise “Kullanıcılarımızın çoğu operasyonlarını çalıştırmak için hem Red Hat’i hem de OCI’ı tercih ediyor ve dağıtık bulut hizmete alımlarında daha önce hiç olmadığı kadar fazla sayıda seçeneğe ihtiyaç duyuyor.

Bu iş birliğiyle kullanıcılar artık Red Hat Enterprise Linux on OCI’ı hizmete alabiliyor ve bu sertifikalı yapılandırma için tam desteği hem Red Hat’ten hem de Oracle’dan alabiliyor. İlerleyen dönemlerde iş birliğimizi daha da güçlendirdiğimizde kullanıcılarımızın daha fazla esnekliğe sahip olması için daha fazla çözümü ve iş yükünü destekleyeceğiz” diyor. Red Hat Enterprise Linux Oracle Cloud Infrastructure

İlgili Haberler

>> Red Hat Insights’n Yeni Özellikleri, Hibrit Bulut İş Akışlarındaki Görünürlüğü Artırıyor