Renk Değiştirebilen Telefonu Gördünüz mü? Adeta Bukalemun Gibi!

Akıllı telefonların birbirlerine benzer tasarım detaylarından sıkıldınız ve farklı bir şeyler mi arıyorsunuz? Belki de ilacınız, Tecno’dadır. Zira firma, MWC 23 etkinliği kapsamında özel bir akıllı telefon konseptini görücüye çıkardı. Bu konsepte göre telefonun arka kısmı, özel prizmalardan oluşuyor ve ışık kaynağından yararlanarak farklı renk tonları sunabiliyor. İşte renk değiştiren telefon hakkında detaylar.

Çin merkezli teknoloji şirketi Tecno, MWC 23’te özel bir akıllı telefon konseptini görücüye çıkardı: Renk değiştiren telefon!

Bu konsept, akıllı telefonun arka kısmında renk değişikliklerine izin veriyor ve böylece kullanıcılara kullanım profilleri doğrultusunda farklı renklere otomatik geçişler yapabilme imkânı sunuyor. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse…

Telefonunuzun şarj seviyesi %80’e düşene kadar arka yüzey yeşil renkte olabilir. %80’den aşağıya düştüğünde, sarı renge geçiş yapabilir. %30’un altına düştüğünde de kırmızı olabilir ve bu sayede cihazınızın şarj seviyesini de takip edebilirsiniz. Bu tabii sadece bir örnek. Çalıştırdığınız uygulamalardan video izleme işlevlerine kadar her işlem için farklı renk profilleri dahi seçilebilir.

Yetkililer, şu an konsept olarak gösterilen bu teknolojiyi, “Chameleon Coloring Technology” olarak tanımlıyor, yani tam anlamıyla bir bukalemun görünümlü telefon teknolojisi.

Renk Değiştirebilen Telefonu Gördünüz mü? Adeta Bukalemun Gibi!

Renk değiştirebilen telefon: Peki bu teknoloji nasıl çalışıyor?

Renk değiştirebilen telefon konseptine göre telefonun arka tarafında prizmalardan oluşan bir dizilim var ve çalışabilmesi için hem elektrik ihtiyacı hem de gün ışığı ihtiyacı duyuluyor. Telefonun pilinden güç alarak sistemin çalışma şeması belirleniyor ve gün ışığından yararlanarak da renklerin belirginliği artıyor. Evet, akşam saatlerinde bu sistem devre dışı kalıyor. Dolayısıyla sadece gün ışığı güçlüyken bu teknolojiden yararlanılabilir.

Renk değiştirebilen telefon: Peki pilde çok tüketim yapar mı?

Haberdeki detaylara göre bu sistem, pili oldukça tutumlu kullanıyor. Arka yüzeyde bin kez gerçekleşecek renk değişim süreciyle YouTube’da izlenen 5 dakikalık videonun pil kullanımının hemen hemen aynı olduğu ifade ediliyor.

Renk değiştirebilen telefon: Peki bu prizma sisteminin bir ömrü var mı?

Evet, var. Sistemde, 1600 renk arasından seçimler yaparak kullanımlar gerçekleştirilebilir, ama bu süreci sonsuza kadar devam ettiremiyorsunuz. AndroidHeadlines’ta yer verilen bilgiler, bu sistemin 2 milyon kez renk değişime imkân sunduğunu işaret ediyor. Sonrasında sistemin ömrü tamamlanıyor ve bir daha kullanılamıyor. Yine de, bu süreç ile mevcut telefonun kullanım ömrünün fazlasıyla yeterli olabileceği de bildiriliyor.

Peki bu konsepti bir telefonda ne zaman kullanmaya başlayabiliriz?

İşte bu şimdilik kocaman bir soru işareti.

İlgili Haberler

>> TikTok’u Sıklıkla Kullanan Gençleri Üzecek Haber!