TikTok’u Sıklıkla Kullanan Gençleri Üzecek Haber!

TikTok, dünya çapında oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Öte yandan, son dönemde güvenlik gerekçesiyle çeşitli yasaklama kararlarıyla da karşı karşıya olan bir platform. Önümüzdeki günlerde başka ne gibi gelişmeler yaşanır bilemiyoruz, ama an itibarıyla genç kullanıcıları korumaya yönelik yeni bir adımın atıldığını söyleyebiliriz. Tabii bu adım, ister istemez pek çok genç kullanıcıyı üzecektir.

Yaşınız 18’in altında ve her gün TikTok’ta saatlerce vakit geçiren kullanıcılardan biri misiniz? Öyleyse bu haber tam da sizi ilgilendiriyor. Zira TikTok yönetimi, 18 yaşından küçük kullanıcılar için default olarak “Günlük 60 dakikalık ekran süresi” sınırlaması getiriyor.

Eğer yeni bir hesap açılırsa ya da mevcut bir hesap daha önce ekran limiti özelliğini kullanmadıysa, artık bu özellik aktif olarak kullanılabilecek. “Peki kapatılamaz mı?” derseniz, tabii ki kapatılabilir. Diyelim ki 18 yaşından küçüksünüz ve platformda bir günde 100 dakika vakit geçirdiniz… Bunun üzerine TikTok, size uyarı mesajı gönderecek ve ekran süre limiti belirlemenizi önerecek.

TikTok'u Sıklıkla Kullanan Gençleri Üzecek Haber!

Mesela TikTok’ta vakit geçirmek yerine arkadaşlarınızla kaliteli vakitler geçirebilirsiniz

Bu kararla birlikte gençlerin ekrana bağımlılığı azaltılmak isteniyor. Aynı zamanda ebeveynlere de yeni imkânlar sunuluyor. Böylece örneğin ebeveynler, bazı anahtar kelimeler belirleyerek zararlı olduğunu düşündükleri içerikleri tamamen engelleyebilecek. Bu sayede herkes kendi çocuğunun sosyal medya serüvenini bir nebze de olsa kontrol altına alabilecek.

Siyasi isimler, araştırmacılar ve çocuk sağlığı üzerine çalışmalar yapan pek çok kişi, sosyal medya platformlarının gençler için tehlikeli olduğunu ve ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediğini düşünüyor. Bu sebeple de daha fazla önlemin alınması gerektiği ifade ediliyor.

Şirket yetkilileri, ekran süresinin belirlenmesi ve ebeveynlere sunulan yeni kontrol mekanizması gibi konular için Boston Çocuk Hastanesi’ndeki uzmanlara danıştığını bildiriyor.

Daha öncesine baktığımızda, TikTok’ta ekran süre sınırı olarak 40, 60, 90 ve 120 dakika seçenekleri bulunuyordu. Şimdi ise default, yani önceden ayarlı olarak 60 dakika var.

TikTok, bir yandan da yasaklarla uğraşıyor

Çin menşeli sosyal medya platformu, son dönemde yasaklama haberleriyle gündeme geliyor. Amerika’daki pek çok devlet kurumunda uygulamanın kullanımı yasaklanmış durumda. Hatta Avrupa parlamentosunda da benzer bir karar alındı ve uygulamanın resmi çalışanlar tarafından kullanılmaması isteniyor. Şirket ise kendini aklamak için yeni arayışlar içerisinde.

İlgili Haberler

>> Telefon Kitleyen Video! YouTube’da Bu Videoya Dikkat Edin!