RTÜK Sosyal Medya Platformlarına Yaptırım Uygulama Tehlikesiyle Gözdağı Veriyor

RTÜK sosyal medya

RTÜK sosyal medya platformları ve internet yayıncıları hakkında bir açıklama yaptı. RTÜK, gerektiğinde yaptırım uygulama konusunda uyarıda bulundu.

RTÜK, vatandaşlardan gelen şikayetlerin arttığını belirterek, sosyal medya platformlarına ve internet yayıncılarına yönelik uyarılarda bulundu. Üst Kurul, kullanıcıların geri bildirimlerini RTÜK İletişim Hattı ve CİMER üzerinden dinlediğini ve internet tabanlı platformların yayıncılık ilkelerine uymak zorunda olduğunu vurguladı.

RTÜK Sosyal Medya Platformlarına Yaptırım Uyarısı

RTÜK, dijital mecralarla ilgili açıklamasında düzenleme çalışmalarını hızlandırdıklarını ifade etti. Platformları ve yayıncıları takip ettiklerini belirten Üst Kurul, her türlü yaptırımın da söz konusu olabileceğini dile getirdi.

RTÜK sosyal medya

RTÜK’ün açıklamasında, “Son dönemde vatandaşlarımızın bu platformlarla ilgili şikayetlerini sıklıkla almaktayız. Alo 178 RTÜK İletişim Hattı, CİMER gibi kanallar üzerinden birçok vatandaş bildirimi kaydedilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Provokatif paylaşımlarda bulunan internet hesaplarını incelediklerini belirten Kurul, manevi ve kültürel değerlerin korunmasına hassasiyet göstereceklerini ifade etti. Ancak yaptırımları son çare olarak kullanmak istediklerini vurguladılar.

RTÜK Sosyal Medya Konusunda Çok Ciddi

RTÜK’ün açıklamasında, “İyi niyetli çabalarımızın dikkate alınmaması veya yapıcı uyarılarımıza uyulmaması durumunda RTÜK, en ağır cezaları uygulamaktan çekinmeyecektir” şeklinde bir not bulunuyor.

Daha önce RTÜK, Spotify’a yönelik bir inceleme başlatmıştı. Spotify soruşturması, kullanıcıların çalma listelerinde kullandıkları başlıklardan kaynaklanmaktaydı. Spotify’ın bu durumdan sorumlu tutulmadığı, ancak tüm müzik listelerinin şirketin onayından geçtiği belirtiliyor.

İlgili Haberler:

>> Spotify ve RTÜK Arasında Her An Gerilim Yaşanabilir: Ebubekir Şahin Açıklama Yaptı