Lider Kim? Spotify mı, Apple Music mi, YouTube Music mi?

Apple Music Voice Plan

Müzik streaming platformu Spotify, son dönemde pek çok eleştiri alsa da, hâlâ en çok tercih edilen platformlardan bir tanesi. Öyle ki bu platform, Amerika’da zirvede yer alıyor. National Music Publishers Association (NMPA)’ın güncel bir toplantısında paylaşılan bilgiler, Spotify’ın Apple Music’e ciddi bir fark attığını gösteriyor…

Spotify, güncel verilere göre Amerika’da 44.4 milyon aboneye sahip ve böylelikle en çok tercih edilen dijital müzik servisi. Onu, 32.6 milyon aboneyle Apple Music takip ediyor.

3. sırada, 29.3 milyon aboneyle Amazon Music
4. sırada, 8.5 milyon aboneyle YouTube Music
5. sırada, 2.4 milyon aboneyle Pandora var.

Ufak bir değerlendirme yapmak gerekirse, Spotify’ın rakiplerine ciddi fark attığını görüyoruz. Apple Music ile Amazon Music arasında ise bir rekabet söz konusu. Dolayısıyla önümüzdeki aylarda zirve değişmese bile, 2. ve 3. sıranın değişebilme ihtimali yüksek.

Lider Kim? Spotify mı, Apple Music mi, YouTube Music mi?

Global çapta abone sayıları tahmin edileceği üzere daha fazla…

Apple, müzik servisleriyle ilgili çok fazla açıklama yapan bir şirket değil. 2019 Haziran ayındaki resmi açıklamaya göz attığımızda, platformun dünya çapında 60 milyon abonesinin olduğu bildirilmişti.

Öte yandan Amazon da müzik servisi için 3 sene önce bilgiler paylaşmış ve global çapta 55 milyon abonesi olduğunu bildirmişti.

Tabii an itibarıyla iki servisin de daha fazla abone sayısına sahip olmaları muhtemel.

Spotify mı?

Şirket, geçtiğimiz mart ayında bir açıklama yapmış ve dünya çapında 210 milyon civarında aboneye sahip olduklarını bildirmişti. Dolayısıyla Amerika’daki abone sayısı, pastanın sadece %25’lik dilimini oluşturuyor.

Peki siz bu servislerden hangisini kullanıyorsunuz? Son dönemde Twitter’da sıklıkla karşılaştığımız yorumlar, Apple Music’in Spotify’a kıyasla çok daha iyi ses kalitesi sunabildiği yönünde. Siz denediniz mi?

İlgili Haberler:

>> Xiaomi 14 Serisiyle İlgili Yeni Bilgiler Geldi. Snapdragon 8 Gen 3’e Ne Dersiniz?