Daha Önce İnternetle Tanışmamış Kaç Kişi Var, Biliyor Musunuz? İnternet Kullanımı…

ChatGPT rakibi xAI

Hindistan’da dikkat çekici bir proje hayata geçiriliyor. Günümüzde internet kullanımı, çoğumuz için olmazsa olmaz konumunda. İş ve özel hayatımızda sıklıkla başvurduğumuz internet, pek çok insan için ise hâlâ bir bilinmez. İşte bu sebeple yetkililer, yeni kampanyalar hazırlıyor.

Jio, Hindistan’daki en büyük operatörlerden bir tanesi ve yeni bir kampanyayla boy gösteriyor. Kampanyanın amacı, daha evvel hiç internet kullanmamış kişilere erişebilmek ve onları internetle tanıştırabilmek. GSM Arena’daki bilgilere göre Hindistan’da hâlâ 2G dönemi cihazları kullanan 250 milyondan fazla insan var. Düzenlenecek yeni kampanya sayesinde bu kullanıcılara uygun fiyatlı yeni telefonlar ve internet kullanımının sağlanılması hedefleniyor.

Teklif edilen telefonları da aşağıda görebilirsiniz. Aslında fiziksel tuşlu, feature phone olarak da bilinen uygun fiyatlı cihazlar bunlar. Yine de, 250 milyondan fazla kişinin bu tarz bir telefonu dahi kullanmadığı bildiriliyor.

Günümüzde, pek çok ülkede 5G’nin nimetleri kullanılıyor ve hatta 6G için düşünceler, çalışmalar da var. Ülkemiz Türkiye’de ise 4.5G teknolojisi aktif ve henüz 5G için netleşmiş bir tarih yok. Hindistan’daki Jio şirketi ise, bu kampanyasıyla kullanıcıları 4G’yle tanıştırmak istiyor…

Bölgeler, ülkeler ve kullanıcı kitleleri farklı olabiliyor sonuçta.

Bu telefonun TL karşılığı yaklaşık 318 lira yapıyor.

Daha Önce İnternetle Tanışmamış Kaç Kişi Var, Biliyor Musunuz? İşte Bir Örnek
İnternet Kullanımı…

Jio Bharat programı kapsamında internetli telefon alanlara sunulacaklar şöyle:

Hindistan kapsamında sınırsız arama imkânı
Telefon üzerinden ödeme yapabilme
En iyi anılarınız için kamera
Eğlenceli videolar için servis
FM radyo ve dahası.

Dünyada hâlâ internet kullanmayan milyarlarca insan var

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ITU’nun 2022 yılı itibarıyla elde ettiği veriler, hâlâ önemli sayıda insanın internete erişimi olmadığını gösteriyor.

ITU’ya göre dünya nüfusunun üçte ikisi internet kullanıyor. Kullanmayan kesim ise, 2.7  milyar kişilik büyük bir dilimden oluşuyor.

Aşağıdaki tabloda, yıldan yıla internet kullanıcı sayılarında gerçekleşen değişimlere göz atabilirsiniz (Milyar olarak).Daha Önce İnternetle Tanışmamış Kaç Kişi Var, Biliyor Musunuz? İşte Bir Örnek

Peki ülkemiz Türkiye’de internet kullanımı ne durumda? TÜİK’in verilerini paylaşmak gerekirse…

Türkiye İstatistik Kurumu, 26 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla bir araştırma yayınladı. Bu araştırmaya göre, ülkemizde internete erişim imkânı olan hane oranı %94,1. İnternet kullanan kişi oranı ise, %85.

Ülkemizde interneti düzenli olarak kullananların oranı %82,7.

İnternet üzerinden mal veya hizmet satın alım oranı da %46,2.

Daha fazla detay için buraya göz atabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Lider Kim? Spotify mı, Apple Music mi, YouTube Music mi?