Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore siber saldırı tehlikesi saçıyor!

siber saldırı

Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore’nin siber saldırı tehlikesi saçtığı ortaya çıktı. Bu saldırılar en çok İngiltere’yi hedef alıyor.

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), yıllık incelemesinde; Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore’nin İngiltere’ye stratejik ulusal güvenlik tehditleri oluşturmaya devam ettiğini söyledi.

Araştırma ile ilgili olarak NCSC CEO’su Ciaran Martin; “Çalışmalarımızın önemli bir kısmı, düşman devlet aktörlerine karşı savunma biçimini almaya başladı.” ifadelerini kullandı.

ESET’;ten dijital temizlik için 8 tavsiye!

NCSC ve ABD Ulusal Güvenlik Ajansı‘nın yaptığı açıklamada; Rus hacker grubu Turla‘nın Orta Doğu’daki hükümet sistemlerine saldırı başlatmak için İranlı siber suçlular ile ortak çalıştığına dikkat çekiliyor.

siber saldırı

Hükümet İletişim Merkezi’nin (GCHQ) halka dönük bölümü olan NCSC, 2016 yılında İngiltere’de siber güvenliği denetlemek ve işletmelere tavsiyelerde bulunmak için 1,9 milyar pound ödenek ile kurulmuştu.

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), kurulduktan bu güne kadar; okullar, havaalanları ve acil durum hizmetleri de dahil olmak üzere 900 kuruluşa karşı 658 ciddi siber saldırı olduğunu belirtiyor.

Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore’nin neden sürekli İngiltere’yi hedef aldığı ise NCSC tarafından açıklanmadı. İngiltere ulusal tehdit olarak bu ülkeleri gördüğünden böyle bir açıklama da yapmış olabilir.