Rusya ‘daki WhatsApp Kullanıcılarına Kötü Haber!

Avrupa Birliği WhatsApp mesajlarınızı

Rusya, popüler mesajlaşma ve iletişim uygulaması WhatsApp ‘ı ülkede yasaklamak için harekete geçti. Bu adımın atılmasında, WhatsApp ‘ın da sahibi olan Meta şirketinin Rus askerlere yönelik tehdit içerikli mesajların paylaşılmasına izin verileceği kararının payı büyük. Bitmedi, aynı zamanda Rusya, Meta şirketini aşırılıkçı bir örgüt olarak tanımlamak için harekete geçiyor.

Rusya, yakın zamanda Ukrayna’ya bir saldırı başlattı ve bu süreç devam ediyor. Bu süreçte binlerce kişinin hayatını kaybettiği ve milyonlarca kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildiriliyor. Tabii ki hepimizin isteği, bir an önce savaşın sona ermesi ve masum insanların da normal hayatlarına olabilecek en kısa sürede dönebilmeleri. Ne yazık ki bu o kadar da kolay görünmüyor gibi…

Bugün yayılan bir haberde, Facebook’ta Rus askerlere yönelik yapılacak şiddet içerikli paylaşımlarda bir engellemede bulunmayacağı ifade edilmişti. Normalde böyle bir hamle, “şiddet” amacı taşıdığı için kabul görmez, ama bu sefer daha farklı bir durum var gibi…

Rusya'daki WhatsApp Kullanıcılarına Kötü Haber!

Bu gelişmenin üzerine de Rusya, Meta şirketi için ciddi yaptırımlar düşünüyor. Bu şirketin bir markası olan Facebook, zaten ülkede şu an kullanılamıyor. Buna ek olarak da WhatsApp ‘ın yasaklanması için harekete geçildi. Ayrıca Instagram’ın da yakın zamanda yasaklanması planlanıyor.

Facebook, WhatsApp ve Instagram, zaten Meta şirketinin çatısı altında faaliyet gösteriyor ve Rus yetkililer, Meta’yı aşırılıkçı bir örgüt olarak tanımlamaya da hazırlanıyor.

Newsweek sitesindeki bilgiler, Rusya ‘da WhatsApp uygulamasına yoğun ilgi gösterildiğini ifade ediyor. Temmuz 2021’de yapılan bir araştırmada, 14 yaşın üzerindeki Rus kullanıcıların %82’lik diliminin WhatsApp kullandığı ortaya çıkmıştı. Bu yeni adımlar neticesinde, kullanıcıların da farklı mesajlaşma uygulamalarına yönelmesi gerekecek gibi.

Bu arada Rusya, ülkede faaliyetlerini durduran yazılım firmalarının programlarını korsan olarak kullanıma yönelik bir düzenleme de yapabilir. Tabii eğer elde Rus üretimi bir alternatif yoksa.

Önümüzdeki günlerde hem Ukrayna hem de Rusya’yı daha zor günler bekliyor gibi. Umarız bu yaşananlar bir an önce sona erer ve kalıcı barış sağlanır.

İlgili Haberler

>> Twitter ‘a Yeni Bir Özellik Daha: Klasik Akışa Veda Edebilirsiniz!