SabancıDx Dijital Kampüs açıldı!

SabancıDx Dijital Kampüs

SabancıDx Dijital Kampüs, açılışını gerçekleştirdi. Peki, SabancıDx Dijital Kampüs etkinliğinde neler konuşuldu?

Sabancı Holding’in yeni nesil dijital ve analitik şirketi SabancıDx, ileri teknoloji çözümlerine odaklanarak Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etme hedefiyle kurulan yeni merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

SabancıDx Dijital Kampüs’te büyük veri, ileri veri analitiği, siber güvenlik, endüstriyel IoT, robotik işgücü, yapay zeka ve blokzinciri gibi yeni nesil teknolojilere odaklanılacak.

SabancıDx Dijital Kampüs etkinliğinde neler konuşuldu?

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Yeni Neslin Sabancı’sı felsefesiyle iş yapış şekillerimizi her alanda yeniden tanımlıyoruz. Mevcut işlerimizi daha da geliştirerek yapmaya devam edeceğiz ama bunun yanında da yeniyi kuracağız. İstanbul’un göbeğindeki en değerli arazimizi, SabancıDx Dijital Kampüs’e dönüştürdük. Bu da bizim teknolojiye ve dijitalleşmeye verdiğimiz önemin somut bir göstergesidir. Bu bağlamda, dijital dönüşümün itici gücü olma görevini de SabancıDx’e verdik. Her bir sektör kendi dinamiğine göre dijitalleşiyor.

Fakat dijital ve analitik çözümlerle iş süreçlerimizi güçlendirmek, yeni iş alanları yaratmak sürdürülebilir başarımız için hayati bir şart. Veri tüm şirketlerin can damarı. Veriye dayalı kararlar rakipleri yakalayabilme ya da rakiplerin gerisinde kalmayı belirleyen temel faktör.

Veri odağıyla geliştirilen dijital ürün ve hizmetlere tüm sektörlerin ihtiyacı var. SabancıDx de tam bu noktada tüm Topluluğumuzu birleştiren bir yerde konumlanıyor. SabancıDx, şirketlerimizin dijital çarpanı olacak ve dijital enerjilerini açığa çıkaracak. Bu çatı altında geliştirilen ürünlerin Sabancı Topluluğu’na sayısız fırsat getireceğine inanıyoruz. Ayrıca, Sabancı Topluluğu’nun ötesinde Türkiye’nin kalkınma sürecine katkı sağlayacak adımlar da atacağız.” ifadelerini kullandı.

SabancıDx Dijital Kampüs

SabancıDx Genel Müdürü Burak Aydın ise; “Bize tahsis edilen İstanbul’un en kıymetli yerlerinden biri olan bu geniş arazide, Türkiye’nin Silikon Vadisi’ni kurma vizyonuyla SabancıDx Dijital Kampüs’ü hayata geçirdik. Burası, çevik düşünce yapısı ve garaj kültürüyle donattığımız örnek nitelikte bir merkez. Rekabet gücümüzü yeni nesil iş modellerinden, yenilikçi, çevik ve esnek hareket kabiliyetimizden alacağız.

Start-up kültürünü kampüsümüzün tam merkezine yerleştiriyoruz. Start-up dostu bir şirket olarak başlattığımız Catalist Start-Up programımızla organizasyon yapımızı geliştirme avantajına sahip olurken, start-uplara gelişmiş altyapımızı ve bilgi birikimimizi kullanma fırsatı sunuyoruz. Daha önce bir üretim tesisi olan Hangar’da artık fikir üretimi yapılacak ve inovasyon odaklı çalışılacak.

SabancıDx Dijital Kampüs

Aynı zamanda önümüzdeki dönemde üniversite işbirliğiyle inovatif ürünler üzerine çalışarak endüstri-üniversite harmanlamasını da en yukarı taşıyacağız. Bu model aslında dünyanın alışık olduğu bir model. Kampüs çalışma düzenlerinde asıl hedef akademinin literatür yaratma becerisini start-up esnekliğiyle buluşturarak bir inovasyon habitatı oluşturmaktır. Tüm dünya bu modelin ekonomik katkısına Silikon Vadisi’yle şahit oldu. SabancıDx Dijital Kampüs’te yarattığımız sanayi, üniversite ve start-up iş birlikteliklerinin sihirli bir karışım olduğuna ve Türkiye’nin ekonomisi için çok yüksek bir potansiyel taşıdığına inanıyoruz. Bu modeli Türkiye’de kampus ortamında hayata geçiren ilk teknoloji şirketi olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.