Google Flash desteğini çekiyor!

Flash Player

Adobe bir darbe daha aldı. Google Flash desteğini çekeceğini açıkladı. Artık Flash animasyonlar arama dizininde görüntülenmeyecek.

Adobe’un 1996 yılında geliştirmiş olduğu Flash formatı döneminde büyük bir yenilik sunduğu için çok sevilmişti. Zaman içerisinde interneti sömürmeye başlayan ve güvenlik açıkları ile dolup taşan Flash dosyalara ilk darbe 2010 yılında Apple CEO’su Steve Jobs’tan gelmişti.

Google Fitbit için düğmeye bastı!

Steve Jobs, Flash dosyaların güvensiz olduğunu gerekçe göstererek iOS‘te bu dosyaların desteklenmeyeceğini açıklamıştı. Daha sonrasında ise bazı Flash tabanlı içerikler, Google’ın Chrome tarayıcısında engellenmeye başlanmıştı.

Google şimdi ise Adobe’a bir darbe daha vurmayı hedefliyor. Google, Apple gibi güvenliği gerekçe göstererek adım adım arama dizininden Flash animasyonlarını engelleyeceğini açıkladı.

2020 yılında tamamen desteği kesilecek olan Flash için Google önümüzdeki yıl katı kurallar uygulayacak. Bir devrin devi büyük ihtimalle 2020 yılında tarihin tozlu raflarındaki yerini alacak.

Flash Player

Hala bu formatı kullanan siteler ise Google tarafından indexlenmeyecek gibi görünüyor. Eğer bir web siteniz varsa Flash formatından yavaş yavaş vazgeçmeyi düşünseniz iyi edersiniz.