Sahte Mesajlaşma Uygulamaları Suç Şebekelerini Çökertiyor: FBI Yepyeni Bir Yöntem Denedi

Sahte mesajlaşma uygulamaları
Google News Abone Ol

Sahte mesajlaşma uygulamaları suç şebekelerini çaresiz bırakabiliyor. FBI tarafından kullanılan yeni bir yöntem birçok suçlunun yakalanmasını sağladı. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Uçtan uca şifreleme yöntemine sahip uygulamalar her geçen gün artış gösteriyor. Her ne kadar WhatsApp gibi mobil uygulamalar bu konuda örnek gösterirse bile onun pek gizli olduğu söylenemez. Facebook şirketi birçok veriyi bu uygulama üzerinden elde edebiliyor.

Uygulamalarda kullanıcı verileri son derece önemli. Suça bulaşmamış olan kişilerde bile uygulamaların veri gizliliğine sahip olması oldukça kritik görülüyor. Söz konusu yasadışı işlere bulaşan kişiler olunca işler çok daha karmaşık hale geliyor. FBI ise yeni bir yöntem bularak bu konuyu tamamen halletti. Bu yöntemde uçtan uca şifrelemeye sahip mobil uygulamalarla olta atılıyor.

Sahte mesajlaşma uygulamaları birçok suçlunun yakalanmasını sağladı

Bazı mobil uygulamalar sadece e-posta gönderemeyen veya arama yapamayan akıllı telefonlara yüklenebiliyor. Tüm bunlara ek olarak uygulamaya dahil olabilmek için mutlaka davet kodu almak gerekiyor. Bunun gibi uygulamalar suç örgütleri tarafından son derece güvenilir bulunuyor.

Sahte mesajlaşma uygulamaları

FBI tarafından geliştirilen ANOM isimli özel bir uygulama sayesinde Avrupa Polis Teşkilatı 800 suçluyu yakaladı. Bu suçluların daha çok silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı ortaya çıktı. 2019 yılında kullanıma sunulan bu uygulama birçok suç örgütü tarafından indirildi. Onların bütün mesajlaşmaları FBI tarafından görülebiliyordu.

Bu tür stratejiler daha fazla kullanılacak

Ortaya çıkan son detaylara göre FBI bunun gibi yöntemleri daha fazla kullanacak. Böylece suç şebekelerinin çökertilmesi oldukça kısa bir zaman dilimine indirilecek. Mesela son yapılan operasyonlarla birlikte 55 lüks araç ve 48 milyon dolar ele geçirildi.

Özellikle son dönemlerde ANOM gibi mobil uygulamalara çok daha fazla ihtiyaç olacağını söyleyebiliriz. FBI bu durumun farkında olduğu için yeni çalışmalara daha şimdiden başladı. Peki sizce mobil uygulamalar ile suç örgütlerinin çökertilmesi doğru mu? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Google Haritalar Restoranlara Varış Zamanınızı Bildirecek: Sipariş Teslimatı Artık Çok Daha Hızlı Olacak

>> iPadOS 15 Duyuruldu: Ana Ekran ve Çoklu İşlem Geliştirmeleri Geliyor


CEVAP VER