İran Kripto Paralar Hakkında Bomba Bir Açıklama Yaptı: Kimse Böyle Bir Şey Beklemiyordu

İran kripto paralar
Google News Abone Ol

Dünyanın önemli ülkeleri içerisinde yer alan İran kripto paralar hakkında açıklamalar yaptı. Özellikle son dönemlerde ülkede kripto paralar aleyhine kararlar alınıyordu.

Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para birimi hızlı bir şekilde büyüdü. Böylece küresel çapta dikkat çekmeyi başardı. Ancak bu dikkat çekme olayı bazı ülkelerde iyi karşılanmadı. Mesela İran bunlar içerisinde en önemlilerinden birisi. Bu alanın güvenli olmadığını düşünen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani olumsuz açıklamalar yapıyordu.

Cumhurbaşkanı Ruhani İran içerisinde kripto para faaliyetlerini yasaklamıştı. Madencilik faaliyetlerinin Eylül ayına kadar yasaklı kalacağı ifade edildi. Hükümet Ekonomik Koordinasyon Kurulu dahilinde açıklamalar yapan İran Cumhurbaşkanı halkın sermayesini korumaları gerektiğini ifade etti. Bu nedenle ülkede hızlı bir çözüm arayışı bulunuyor.

İran kripto paralar hakkında olumlu konuştu

Yapılan açıklamalara bakıldığında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani oldukça yumuşak bir dil tercih etti. Kripto para faaliyetlerini yasallaştırmak ve bu alanda halkın sermayesini korumaları gerektiğini ifade eden İran Cumhurbaşkanı çok hızlı bir şekilde çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

İran kripto paralar

Ayrıca ilgili bakanlıklar tarafından hızlı bir şekilde bulunan çözüm yollarının aktif hale getirileceği ifade edildi. Ülkelerin kripto paralar ile ilgili önünde 3 farklı yol bulunuyor. Bunlardan ilki kripto paraları tamamen serbest hale getirmek. Eğer bunu tercih ederlerse birçok kripto para yatırımı yapılabilir. Diğer bir yol ise tamamen reddetmek. Böyle bir durumda işler çığırından çıkabiliyor. Üçüncü yol ise düzenleme yapmakla yetinmek.

İran yasal ve teknik detayları inceleyecek

İran Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalarda yasal ve teknik kararların değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Ayrıca 26 Mayıs 2021 tarihinde başlatılan kripto para madenciliği yasağı 22 Eylül 2021 tarihine kadar sürecek.

Konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde İran bu dijital varlığın son derece tehlikeli olduğunu söylüyor. İşte tam da böyle bir nedenden dolayı halkın kazanımlarının düşme ihtimali var. Peki siz dünya çapında kripto paralar ile ilgili alınan kararlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Türkiye 2021 Bitcoin Gelirleri Dudak Uçuklattı: Kripto Paralardan En Fazla Kazanç Sağlayanlar

>> Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Yaşananlar: Ortalık Toz Duman Oldu (1-7 Haziran)


CEVAP VER