Samsung Galaxy S21 Ultra ile şarj cihazını terk ediyor

Samsung Galaxy S21 Ultra ile şarj cihazını terk etmeye başladı. Güney Koreli teknoloji devi neden yeni nesil akıllı telefonlarında şarj cihazına yer vermeyeceğini açıkladı. İşte detaylar.

Samsung Müşteri Deneyimi Ofisi Başkanı Patrick Chomet, yeni nesil akıllı telefonlarında ve Galaxy S21 serisinin kutularında neden şarj çıkmayacağını açıkladı. Chomet, aldıkları kararın gerekçesi olarak Apple ile benzer şekilde çevrecilik ve geri dönüşüme tüketicileri teşvik etmek amacıyla yapıldığına açıkladı.

Apple’ın yeni nesil iPhone kutularında şarj cihazı ve kulaklığı çıkarmasını çevreciliği neden göstermesi rakipleri tarafından alay konusu olmuştu. Günümüzde ise çoğu akıllı telefon üreticisinin Apple’ın aldığı karara benzer kararlar almaya başladı. Kutusundan şarj cihazı ve kulaklığı çıkartarak bu furyaya katılan Güney Koreli teknoloji devi Samsung oldu.

Samsung, geçtiğimiz hafta yaptığı etkinlikle yeni amiral gemisi Galaxy S21 serisini tanıtmıştı. Galaxy S21 serisinde kutu içeriğinde şarj cihazı ve kulaklık bulundurmayan Samsung, tüketicilerden tepki toplamıştı.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra ile neden kutu içeriğinde değişikliğine gitti

Samsung Müşteri Deneyimi Ofisi Başkanı Patrick Chomet, şirketin düzenlediği basın sayfasında bulunan bir soru-cevap etkinliğinde gelen bu soruya cevap verdi. Chomet, Apple’ın aynı nedeni göstererek çevreciliği tüketicilere teşvik etmek için ve bu sebeple kutuların içerisinden şarj cihazı ve kulaklığı çıkarttıklarını açıkladı.

Chomet, Samsung olarak 2017 yılından itibaren standartlaştırılmış USB-C tipi şarj cihazlarını tercih ettiklerini, böylece kullanıcıların yeni Galaxy S21‘lerini eski şarj cihazlarını kullanarak kolaylıkla şarj edebileceklerini söyledi.

Galaxy S21 serisini USB-C tipi bir şarj cihazı kullanarak şarj edebilirsiniz ancak tüketiciler 25 W’lık hızlı şarj özelliğini kullanmak isterlerse ise güncel bir şarj cihazına sahip olmaları gerekmektedir. Bu da tüketiciler için ayrı bir masraf kalemi demek oluyor.

Chomet, yaptığı başka bir açıklama ise gelecek Samsung cihazları ile bu durumun kademeli olarak devam edeceği ve yeni nesil akıllı telefonlarının kutusunda şarj cihazı ve kulaklık bulunmayacağının sinyallerini verdi. Samsung’un, bu politikasını ne zaman geniş çapta uygulayacağı belli olmamakla beraber yeni nesil amiral gemisi ve bütçe dostu modellerinde şarj cihazı ve kulaklığın olmayacağını söylenebilir.

>>Samsung Display, 90Hz OLED ekran dizüstü üretmeye başlıyor