Samsung Display, 90Hz OLED ekran dizüstü üretmeye başlıyor

Samsung Display, 90 Hz yenilenme hızı ve OLED ekrana sahip olacak yeni dizüstü bilgisayarları üretmeye başlıyor. İşte detaylar.

Samsung Display, dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan dünyanın ilk 90 Hz yenilenme ve  OLED ekranlarını toplu üretme kararını açıkladı ve ”birkaç küresel BT şirketinin” bu yıl yeni panellere sahip modellerini piyasaya sürmesinin beklendiğini söyledi. Samsung CEO’su Choi Joo-sun yaptığı bir açıklama ile üretimin bu yıl Mart ayı ile büyük miktarlarda üretimin başlayacağını söyledi.

Samsung, yeni çıkacak ekranın görüntü oranı veya çözünürlüğü gibi özelikleri hakkında bilgi vermezken sadece panellerin 14 inç boyutunda olacağını biliyoruz. Dizüstü bilgisayar için çıkaracağı OLED ekran ve 90 Hz yenilenme hızı ile yeni bir seviyeye geçileceği düşünülüyor. Samsung, hızlı hareket eden bir içeriği görüntülerken, 120 Hz LCD ile ”pratik olarak” aynı miktarda bulanıklık olduğunu söyleyerek OLED ekranların daha hızlı yanıt süresine sahip olduğundan bahsediyor. Samsung, yaptığı açıklamada hiçbir potansiyel dizüstü bilgisayar OEM ortağından bahsetmedi.

Dizüstü bilgisayarlar için OLED ekranlar daha önceden de kullanılmıştı ancak çok az sayıda üretildiler. Oyun dizüstü bilgisayarlarında daha çok bulunan bu seçenekte bir dizüstü bilgisayar almak isteyenler yüksek yenilenme hızlarından vazgeçmek zorunda kalıyordu. Samsung, geçen yıl OLED ekranlı bir Galaxy Chromebook’u tüketici ile buluşturmuştu. Görülüyor ki istediği sonucu alamayınca bu sene ürünün yeni modelinde daha ucuz olan QLED markalı bir LCD ekranı tercih etti.

Samsung Display

Samsung’un bu sene piyasaya süreceği dizüstü bilgisayar modellerinde hiçbirinde OLED ekran bulunmuyor. Yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda OLED’e yer verildiğinde 1.000.000:1 gibi yüksek kontrast oranları ve 0.0005 nit gibi etkileyici siyah renkler görebileceğiz.

Dünyanın en büyük OLED panel satıcısı olan Samsung, bu yaptığı duyuru ile OLED ekranlı dizüstü bilgisayarların artık daha çok yaygın hale geleceği söyleniyor.

>>Opera, YoYo Games’i satın alarak Opera Gaming bölümünü açtı.