Samsung Galaxy S22 Serisinin Daha İyi Olabilmesi İçin 5 Madde!

Samsung kameraları hayal kırıklığı

Samsung Galaxy S22 akıllı telefon ailesinin tanıtılmasına az bir süre kaldı. Firma, 9 Şubat’ta The Unpacked etkiniği düzenleyecek ve burada yeni amiral gemisi telefon serisini resmen ilk kez görücüye çıkaracak.

Tabii beklentiler yüksek. Bazı teknoloji yazarları da henüz ailenin tanıtılmasına vakit varken düşüncelerini paylaşmayı ihmal etmiyor. Cnet’te yayınlanan bir makalede, Galaxy S22 serisinin S21’e kıyasla daha iyi bir aile olabilmesi için gereken detaylardan söz edilmiş.

Samsung Galaxy S22 ailesinin Galaxy S21 ailesinden daha iyi olabilmesi için nelere ihtiyacı var?

1. Galaxy S22 ailesinde daha iyi kamera sistemleri olmalı

Galaxy S21 Ultra’da gerçekten iyi bir kamera sistemi vardı. Optik zoom özelliği de çok iyi çalışıyordu. Yine de genel olarak S20’ye kıyasla ciddi bir sıçramanın yaşandığını söylemek güçtü. Mesela hem S20 hem de S21’de 100X dijital zoom ve 8K çözünürlükte video kayıt özellikleri vardı. İkisinde de 108MP sensörler kullanılmıştı. Dolayısıyla Galaxy S22 için daha iyi bir adım gerekli. Örneğin, yeni aile için gelen söylentilerde, 200MP kamera sensörü ve daha gelişmiş bir zoom sisteminden söz ediliyordu.

Tabii ki daha fazla Megapixel, her zaman daha iyi fotoğraf ve daha iyi video anlamına gelmiyor. Daha büyük bir görüntü sensörü de HDR çekimlerde daha iyi sonuçlar verebilir. Yine de, firmanın yazılım tarafında da ciddi yenilikler yapması güzel olacaktır. Özellikle de RAW çekimler sonrası fotoğraf düzenleme tarafında kullanıcılara daha kullanışlı seçenekler sunulmalı.

2. Arttırılabilir depolama özelliği geri gelmeli

Samsung, pek çok modelinde microSD kart desteğini sunan bir firma. Hatta bu tarafta kendi yatırımları, performanslı çözümleri de var. S21 ailesine baktığımızda ise, artırılabilir depolama seçeneğinin kaldırıldığını görmüştük. İşte bu karardan vazgeçilmeli. Neden mi?

Galaxy S22 ailesinde diyelim ki gelişmiş 8K video çözümleri var. Diyelim ki en iyi grafikli mobil oyunlar için özel bir sistem var. Eh, sadece bu iki detay bile bir telefonda geniş depolama alanı gereksinimi ihtiyacı doğuruyor. Çoğu kullanıcı için 128GB depolamanın yeterli olmadığı da biliniyor. Fiyat faktörünü göz önüne alırsak, 256GB depolama seçeneğine yanaşmayanlar da oluyor. Bu durumda da en iyi çözüm, microSD genişlemesi olarak görünüyor. Öyle ya, bulut depolama servislerine aylık para ödeyerek abonelik almayı çoğu kişi istemez. Yoksa ister mi?

Samsung Galaxy S22 Serisinin Daha İyi Olabilmesi İçin 5 Madde!

3. Galaxy S22 serisinin oyun tarafına özel AMD grafik çipi olmalı

Galaxy S21 serisi , zaten marketteki en iyi grafikli oyunları dahi rahatlıkla çalıştırabilen altyapıya sahipti. Yine de, konu farklı bir firmayla ortaklık olunca, insan daha fazlasını bekliyor. Samsung ile AMD’nin S22 ailesi için ortaklık kurduğu ve özel bir grafik çipi hazırladıkları belirtiliyor. Hal böyle olunca, bu çalışmayı ön plana çıkaracak ve çalışmanın gerçekten de önemli olduğunu ispatlayacak detaylara ihtiyacımız var. Yıllar öncesinde, iPhone’a özel olarak hazırlanan çoğu oyuna hayranlıkla bakardık. Bu oyunlar, cihazın gücünü de ortaya çıkarırdı. İşte benzer hamleler Galaxy S22 ailesi için de olmalı.

4. Daha ufak boyutta bir Galaxy S22 modeli olmalı

Günümüz akıllı telefonları, genellikle 6 inç üzeri ekran boyutlarına sahip ve büyük bir kısmı da tek elde uzun süreli kullanıma uygun değiller. Bu sebeple de bazı kullanıcıların farklı arayışlara giriştiği bilinen bir gerçek. Apple’ın iPhone SE ailesi de böyle ortaya çıkmıştı ve hatta önümüzdeki İlkbahar döneminde yeni bir modelin geleceği konuşuluyor. Hal böyleyken, neden benzer bir hamle de Android için Samsung’tan gelmesin? Hem de İlkbahar aylarını beklemeden, şubatta, yani daha erkenden?

En azından 6 inç ya da daha ufak bir ekrana sahip Galaxy S22, milyonlarca teknoloji severi memnun edebilir. Böyle bir telefonda muhtemelen en iyi grafik performansı, en iyi işlemci performansı gibi beklentiler olmayacaktır. Çünkü ana beklenti, ufak ekran ve ufak boyutlar sayesinde tek elde rahat kullanım olacaktır.

5. Galaxy S22 ailesinin fiyatları biraz daha uygun olmalı

Amiral gemisi modeller denince, haliyle fiyatlar da yüksek oluyor. Bu konuyu yurt dışından bağımsız, ülkemizi göz önüne alarak özetleyelim isterseniz. Yüksek kurlar ve vergiler sebebiyle son dönemde pek çok ürünün fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı ve bu da kullanıcıları daha uygun fiyatlı ürünler almaya itti. Tabii bu her zaman yeterli olmuyor.

Uygun fiyatlı üründeki özellikler, amiral gemisi modellerdeki özelliklerle yarışamıyor. Bu da sorunları beraberinde getiriyor. Oysa ailede en azından uygun fiyatlı bir model olsa, belki de milyonlarca kullanıcıyı kendine çekebilecek ve diğer üreticilerin saf dışı bırakılması mümkün olacak.

İlgili Haberler 

>> Telekom Operatörü Çalışanlarına Haber Yolladı: Aşı Olmayan İşten Çıkarılacak!