Samsung Galaxy S23, Galaxy S24 ve Sonrası İçin Ne Planlıyor?

Samsung akıllı telefon fiyatları

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, sıradaki amiral gemisi modelleri için farklı bir çipseti arayışına girebilir. Söylentiler, firmanın Samsung Galaxy S23 ve Galaxy S24 gibi gelecekte çıkması beklenen modellerinde Exynos çipsetini kullanmayacağı, daha performanslı bir çözüm için çalışmalara başladığı yönünde.

Samsung, önümüzdeki yıllarda Galaxy S amiral gemisi telefonları ve diğer iddialı modelleri için Exynos çipseti yerine yine kendi hazırlayacağı farklı bir çipseti kullanabilir. PhoneArena sitesindeki bilgilere göre firma, yeni bir çipset için hazırlıklara başladı ve bu sebeple de 2023 ve 2024 yılında çıkması planlanan Galaxy S serisine mensup amiral gemisi modellerde Qualcomm üretimi Snapdragon çipsetler görebiliriz. Üstelik bir ya da birkaç pazara özel olarak da değil, tüm pazarlara yönelik olarak.

Samsung, yıllardır ürünlerinde hem Exynos çipsetlerini hem de Qualcomm üretimi çipsetleri tercih ediyor, pazara göre seçimler yapıyordu. Burada, özellikle Snapdragon 810 modelinde yaşanan aşırı ısınmalar sonucu Exynos 7 Octa’ya geçişin de önemli bir adım olduğunu söylemek mümkün.

Söylenti bilgilerin devamında, Samsung’un yeni çipseti Galaxy S serisinin haricinde katlanabilir ekranlı telefonlarda da kullanabileceği belirtiliyor. Yani katlanabilir ekranlı Galaxy Z modellerinde de görebiliriz. Sonuçta katlanabilir ekranlı telefonların da ciddi bir işlem gücüne ihtiyacı var. Hele de verilen parayı göz önüne alırsak…

Samsung, Galaxy S23, Galaxy S24 ve Sonrası İçin Ne Planlıyor?

Öte yandan, şu an süreçte bazı sorunların olduğundan da bahsediliyor. Örneğin Samsung Foundry, şu an 3nm ve 4nm üretim süreçleriyle elde edilen test sonuçlarında, performans tarafında bazı düşüşlerin yaşandığını saptadı. Mevcuttaki yeni çipset denemelerinin yalnızca %35’inde istenen performans elde edilebiliyor, ki bu da düşük bir oran. Kalite kontrol süreci olarak kıyaslama yapmak gerekirse, benzer süreçte TSMC’nin 4nm üretiminde %70’lik başarı dilimi yakalanabiliyor.

Samsung, kısa sürede performans sorunlarını ortadan kaldırarak en erken 2025 itibarıyla yeni çipsetini görücüye çıkarmak ve bundan sonra her sene satışa sunacağı üst seviye modellerinde de bu çipsetin güncellenmiş versiyonuyla boy göstermek istiyor. En azından haberde bundan söz ediliyor.

2025 yılına yaklaşık 3 yıllık süreç olduğunu düşünürsek, az evvel de belirttiğimiz gibi bu periyotta çıkacak telefonlar için Qualcomm’un üst seviye çipsetlerine odaklanılabilir. Peki ya yine Qualcomm tarafında yüksek ısınma ya da benzeri bir sorun olursa Samsung ne yapacak? Eh, bu ihtimali de göz önünde bulunduracaklardır diye düşünüyoruz.

İlgili Haberler:

>> Xiaomi Mi Band 7, Redmi Buds 4 ve Redmi Buds 4 Pro Duyuruldu! İşte Özellikleri!