Samsung Galaxy S23’te Şok Değer Kaybı! Daha Çıkalı Ne Kadar Oldu ki?

Bir akıllı telefon alırken göz önünde bulundurulan önemli detaylardan bir tanesi de “ikinci el” değeridir. Bu konuda yıllardır Apple iPhone telefonların liderliği söz konusu, ki bu hâlâ devam ediyor. Android tarafına geldiğimizde ise, telefonlar ne kadar iyi olursa olsun, yine de birkaç aylık sürecin ardından değerlerinde ciddi düşüşler gözlenebiliyor. Evet, bu cihazlar arasında Samsung üretimi ürünler de var.

PhoneArena’daki bilgilere göre akıllı telefon kullanıcıları, ortalama olarak bir telefonla 2 buçuk yıllık süreç geçirebiliyor. Sonrasında da yeni bir telefon için arayış başlıyor, ki burada da mevcut telefonun olabilecek en iyi fiyatla elden çıkarılabilmesi önemli.

SellCell, ikinci el telefonların yer verildiği bir online satış sitesi ve yakın zamanda yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Eldeki veriler, henüz çıkalı birkaç ay olmasına rağmen Samsung Galaxy S23 serisinde ciddi bir değer kaybının olduğunu gözler önüne seriyor.

Samsung Galaxy S23'te Şok Değer Kaybı! Daha Çıkalı Ne Kadar Oldu ki?

Samsung Galaxy S23 akıllı telefon ailesi, 800 dolardan başlayan fiyat etiketleriyle 17 Şubat’tan itibaren teknoloji severlerin beğenisine sunuldu…

SellCell’e göre Samsung Galaxy S23 ailesi, ilk 2 aylık süreçte, tam %43.3’lük değer kaybı yaşadı. Yani bu aileden bir telefonu satmak istediğinizde, artık %56.7’ye denk gelen bir fiyatla satmanız daha olası.

Apple’ın iPhone 14 ailesine bakıldığında ise, 2 aylık dilimde %31’lik değer kaybı gerçekleşmiş. Yine de “en değerli telefonlar” denildiğinde ilk sıralarda Apple ürünleri bulunuyor.

Dolayısıyla eğer yeni bir akıllı telefon almak istiyor, ama pek de aceleci davranmak istemiyorsanız, piyasaya çıkış tarihinden sonra birkaç ay daha beklemenizde yarar var. Hem fiyat indirimleri hem de çeşitli şirketlerin düzenleyeceği kampanyalarla daha ekonomik sonuçlar elde edebilirsiniz.

Peki en çok değer kaybı yaşayan model hangisi?

Samsung ve Apple’ı bir kenara bırakırsak, bu sorunun cevabı da Google’ı işaret ediyor. Google’ın Pixel 7 akıllı telefonu, ilk 2 ay sonucunda %45.9’luk değer kaybı yaşamış. Eh, zaten Pixel telefonlar dünya çapında çok da yaygın kullanılmıyor. Kullanıldığı bölgelerde de kısa aralıklarla ciddi kampanyalar gerçekleştiriliyor.

Bu arada, iPhone 14 ailesinin de 13’e kıyasla düşüşte olduğunu söylemeliyiz.

Evet, Apple da kendi içinde düşüş yaşıyor gibi. Eldeki veriler, iPhone 14’ün değer kaybının iPhone 13 ailesine kıyasla aynı dönemde daha yüksek olduğunu gösteriyor. İlk 6 aylık süreç sonrasında, iPhone 14’ün değerinin 13’e kıyasla %5.7 daha düşük olduğu bildiriliyor.

İlgili Haberler

>> iPhone Hayranlarını Üzen Haber! 2025’ten Önce Gelmeyecek Gibi