Samsung Galaxy Z Fold5 İçin Üzücü Haber

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung’un yeni katlanabilir ekranlı akıllı telefonları Galaxy Z Fold5 ve Galaxy Z Flip5 için geri sayım sürüyor. İki model için de bu ayın sonuna doğru resmi bilgilerin gelmesi ve hemen ardından da satışa sunulmaları bekleniyor. Peki bu telefonlarda IP58 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikası da olacak mı dersiniz?

Ice Universe, yıllardır Samsung ürünleriyle ilgili sızıntı ve söylenti bilgiler paylaşan bir adres. Bir süre önce gelen söylenti boyutundaki haberlerde, bu iki telefonun da suya ve toza karşı dayanıklılık tarafında IP58 sertifikasıyla gelebileceği konuşuluyordu. Ice Universe ise, Galaxy Z Fold5’in IP58 sertifikasına sahip olmayacağını bildiren bir tweet paylaştı. Tabii ki bu resmi bir açıklama anlamını taşımıyor.

Samsung Galaxy Z Fold5, IP58 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasıyla gelmeyecek gibi…

Galaxy Z Fold4’ü hatırlayacak olursak, bu cihazda IPX8 sertifikası var ve bu da telefonun yarım saat boyunca 1.5 metre derinlikte dahi çalışabileceği anlamını taşıyor. Samsung, aynı teknolojiyi Z Fold5’te de kullanabilir.

Ice Universe’in içeriden aldığını söylediği bir diğer bilgi ise, Galaxy Z Flip5’in ekran paneliyle ilgili. Dediğine göre Z Flip5’in ekran kat izi bölgesiyle Z Flip4’ünki arasında hiç fark yok. Eğer bu söylenenler doğru ise, Samsung’un neden bu yönde bir hamle yaptığını da ancak yeni ürün satışa sunulduğunda anlayabileceğiz.

Samsung Galaxy Z Fold5 İçin Üzücü Haber. Eskisinde Vardı, Bunda Olmayabilir...

Katlanabilir ekranlı telefonların avantajları ve dezavantajları neler?

– Bu ürünler, “katlanabilir – açılabilir ekran” faktörü sayesinde, normal bir telefona kıyasla çok daha büyük ekran deneyimi sunabiliyor. Bir nevi ihtiyacınıza göre akıllı telefon, ihtiyacınıza göre de akıllı tablet formunda kullanabiliyorsunuz.

– Bu tip cihazlar, standart telefon tasarımlarına kıyasla şu an “daha yenilikçi ve farklı” kullanım deneyimleri sunabiliyor. Dolayısıyla “farklı” ürünler ilginizi çekiyorsa, göz atabilirsiniz.

– Tabii bu cihazlar, standart telefonlara kıyasla daha karmaşık yapıdalar. Gerek cepte taşınmaları gerekse de kullanımları zorlayıcı olabiliyor. Hem daha kalın hem de daha ağırlar. Öte yandan, fiyat etiketleri de çoğumuz için çok yüksek seviyelerde.

İlgili Haberler:

>> Togg’a Zam Geldi! İşte Yerli Arabanın Yeni Fiyatları!