Samsung, Google, Oppo ve Xiaomi için katlanır ekranlar geliştirecek

Samsung Texas yatırımı işlemci pazarında bir genişleme hamlesi olabilir

Samsung, rakipleri için katlanabilir ekran geliştirmek için çalışmalara başladı. Yayınlanan bir rapora göre Samsung’un kendi dışında bazı şirketlere de katlanan ekran için üretim yapacak. İşte detaylar.

The Elec’te de Aralık ayında yayınlanan bir rapora göre Vivo, Oppo, Xiaomi ve Google‘ın hepsinin katlanan bir cihaz çıkaracağını açıklamıştı. Bugün yeni yayınlanan rapora göre Vİdo’dan bahsetmiyor ancak Samsung’un Oppo, Xiaomi ve Google için katlanan ekranlar geliştirdiğini belirtiyor. Yeni rapor, her bir OEM’in katlanan ekranı ve varsayılan boyutları hakkındaki bazı ayrıntıları detaylandırıyor.

Oppo için tasarlanan ekran yukarıdan aşağıya doğru açılacağı iddiası var. Bu da akıllı telefonun kapaklı bir tasarıma sahip olacağı anlamına geliyor. Dış ekran 1,5 – 2 inç arasında, bu nedenle ekranın açıldığında uzun bir tasarıma sahip olacak. Oppo, 7,7 inçlik dışa katlanan bir prototip için Samsung, BOE ve Visionox ile çalışıyor. Çinli OEM bu akıllı telefon için sadece Samsung ile çalışıyor.

Xiaomi ise dışardan içeriye doğru katlanan bir ekran için tasarım için çalışıyor. Akıllı telefonun prototipi 7.92 inçlik bir ekrana sahip. Ekran Visionox tarafından geliştirildi, ancak bu ekranın geliştirmesinde için Xiaomi, Samsung ve CSOT ile ortak olacak. Xiaomi’nin yeni cihazının geçen ay görüntüleri sızmıştı.

Son olarak Google’ın cihazı hakkında çok fazla bilgi verilmese de raporda Samsung’un Google için bir OLED ekran tasarlamakta olduğu raporda yer aldı. Ekranın boyutu yaklaşık olarak 7.6 inçlik bir boyuta sahip.

Samsung katlanan ekranlarda bir numara

Samsung

Samsung, bu sene içerisinde 1 milyon panel satış gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu satış hedefine ulaşmasında Çin merkezli akıllı telefon üreticilerin payı baya büyük olacak gibi duruyor. Ayrıca Çinli akıllı telefon üreticileri katlanan ekran yarışında bu senenin ikinci yarasında başlayacağı gibi duruyor.

Samsung’un katlanan telefonun ekran üretimi olarak tek şirket olmasa da en başarılı şirket diyebiliriz. Ayrıca Güney Koreli teknoloji devi yaptığı AR-GE çalışmaları sayesinde rakiplerine bile geliştirdiği ekranları satacak durumda.

Samsung’un katlanan ekran konusundaki başarısı hakkında düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorum kısmında düşüncelerinizi lütfen belirtiniz.

İlgili Haberler

>>Sony, 2021 yılının ‘State of Play’ etkinliğinin tarihinin açıkladı