Samsung, Nasıl Birinci Oldu? İşte Araştırma Sonuçları!

Samsung, son araştırma verilerine göre Avrupa’da, akıllı telefon pazarının lideri olarak göze çarpıyor. Güney Koreli devin en yakın rakibi ise, tahmin edileceği üzere Amerikalı Apple!

. .

Counterpoint Research, Avrupa akıllı telefon pazarıyla ilgili yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre satışlarda %8’lik bir artış söz konusu. Yine de, pandemi öncesi dönemle, yani 2019’la kıyaslandığında toplam satışların %14’lük düşüş gösterdiği de belirtiliyor. Sanırız ciddi yükselişler için tedarik krizi, çip krizi ve haliyle pandemi krizinin geride bırakılması lazım.

Güncel veriler, Avrupa akıllı telefon pazarında Samsung’un liderlik koltuğunda oturduğunu gösteriyor. Samsung, 2021 yılı genelinde Avrupa’da %32’lik pazar payı elde ederek birinci oldu. Güney Koreli firma, özellikle Galaxy S serisiyle ön plana çıkıyor. Buna ek olarak, firmanın katlanabilir ekranlı telefonlarına da iyi bir ilginin olduğunu söyleyebiliriz.

Listenin ikinci sırasında ise, Amerikalı Apple’ı görüyoruz. Apple da her yıl yeni bir iPhone ailesi tanıtıyor ve bu ailenin üyeleri kapış kapış satılıyor. iPhone telefonlar sayesinde şirketin %26’lık pazar payı mevcut.

Samsung, Nasıl Birinci Oldu? İşte Araştırma Sonuçları!

Samsung ‘un lider olduğu listenin devamına bakıldığında ise, adeta Çinli firmaların istilasını görüyoruz. Xiaomi, %20’lik pazar payıyla ciddi bir başarıya imza attı. Öyle ki, en yakın rakibi Oppo’nun payı yalnızca %8…

Yine de, %8’lik pay bile önemli. Öyle ya, bir zamanlar “en iyiler” olarak nitelendirilen Sony, HTC, Nokia, Motorola gibi markaların hiçbiri bu listede yok. Listede Huawei gibi bir markanın olmaması da şaşırtıcı doğrusu. Gerçi Huawei, son yıllarda ABD ambargosu sebebiyle akıllı telefon pazarında sorunlar yaşıyor.

Samsung Galaxy S22 ailesinin çıkışı gecikebilir

Samsung Galaxy S22 ailesinin tanıtılmasına az bir süre kala, ürünlerin çıkış tarihlerinde gecikmelerin yaşanabileceği konuşuluyor. Gelen bilgiler, pek çok firma gibi Samsung’un da tedarik zinciri tarafında bazı sıkıntılar yaşadığı yönünde. Eh, hangi firma yaşamıyor ki!

Jon Prosser, akıllı telefonlarla ilgili haberler ve videolar hazırlayan bir isim. Twitter’da yaklaşık 430 bin takipçisi var ve daha evvel de şirketle ilgili paylaştığı pek çok bilgi doğru çıkmıştı. Prosser, şimdi de Samsung Galaxy S22 ailesiyle ilgili yeni bir bilgi verdi ve “tedarik zinciri sorunlarına” işaret etti.

Prosser, tedarikçiler tarafında bir takım sıkıntılar olduğu için S22 telefon ailesinin satış tarihlerinin biraz ileriye alındığını belirtti. Tabii ön sipariş süreci tarafında bir farklılık yok, ama telefonların kullanıcılara ulaşması biraz gecikecek.

Belirtilen yeni tarihler şöyle:

Galaxy S22 Ultra: 25 Şubat
Galaxy S22 ve S22+: 11 Mart’a kaydırıldı.

İlgili Haberler

>> Wordle Satıldı! İşte Yeni Sahibi! Peki Artık Ücretli mi Olacak?

. . . . .