Wordle Satıldı! İşte Yeni Sahibi! Peki Artık Ücretli mi Olacak?

Wordle, son dönemin en popüler oyunlarından bir tanesi. Her geçen gün popülaritesini artıran yapım, sürpriz bir hamleyle satıldı. Satın alan ise bir oyun şirketi değil, bir haber kuruluşu olan The New York Times. Evet, doğru okudunuz.

Wordle, kelime temelli bir oyun ve geçtiğimiz ekim ayında oyun severlerin beğenisine sunulmuştu. Her gün milyonlarca oyuncu tarafından tercih edilen yapım, artık The New York Times’ın oldu. Oyun, şu an ücretsiz olarak oynanabilir durumda. Bu durum sonra değişir mi, bunu da zaman gösterecek.

Oyunun ne kadar fiyata satıldığı net olarak açıklanmasa da bazı işaretler verildi. Wordle ‘nin yaratıcısı Josh Wardle, oyunu 7 haneli ‘düşük’ bir rakam karşılığında sattığını belirtti. Wardle’nin bu satışa kadar da oyundan tek kuruş para kazanmadığını belirtelim. Düşünün, oyununuzu her gün milyonlarca kişi oynuyor, ama tek kuruş kazanmıyorsunuz. Eh, bunun günün birinde değişmesi gerekirdi doğrusu ve öyle de olmuşa benziyor.

PCGamer’daki habere göre The New York Times, bu oyundan para kazanmayı hedefliyor. Bunu nasıl yapar, bu henüz belli değil. Bildiğiniz gibi site, ücretsiz üyelik sistemiyle okunabiliyor. Ek olarak “bağımsız gazetecilik” için bağış da topluyor.

Oyunun yaratıcısı Wardle, Twitter hesabından da düşüncelerini paylaşmayı ihmal etmedi. Yapımcı, ilk günden itibaren oyuna destek veren ve büyümesine katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Ayrıca bundan sonraki süreçte, oyunun herkes tarafından ücretsiz oynanabilmesi ve NYT sitesine geçiş yapıldığında oyuncuların oyun verilerinin korunabilmesi için çalışacağını da ekledi.

Wordle Satıldı! İşte Yeni Sahibi! Peki Artık Ücretli mi Olacak?

Wordle nasıl oynanır?

Günlük olarak size bir kelime sunuluyor, ki bu İngilizce.

Kelimedeki ilk harf, yani yeşil renkte gösterilen harf, daha sonra tahmin etmeniz gereken kelimenin ilk harfini oluşturuyor.

İkinci kelimedeki sarı renkli harf, tahmin edeceğiniz kelimede de var, ama yanlış bir konumda bulunuyor. Doğru konumu siz bulmalısınız.

Üçüncü kelimedeki gri arka planlı harf ise, tahmin etmeniz gereken kelimede yer almıyor. Yani tahmin ederken onu eleyerek düşünebilirsiniz.

Eğer 6 tahmin hakkınız içinde doğru kelimeyi bulabilirseniz, bir sonraki günkü kelimeyi keyifle bekleyişe geçebilirsiniz. Başarısız olursanız, arka arkaya bilerek “seri yapma” şansınızı da en azından o anlık kaybetmiş oluyorsunuz.

İlgili Haberler

>> Apple’dan Sevgililer Günü Sürprizi!