Sony PlayStation, Milyar Dolarlık Hamleyle Microsoft Xbox Gözdesini Satın Aldı!

Sony, bir zamanlar Microsoft’un gözdesi olan Bungie ‘yi satın aldığını duyurdu. Son günlerde pek çok satın alma haberiyle karşılaşır olduk. Bakalım bu işin sonu nereye varacak…

Dün akşam video oyun sektörünü heyecanlandıran yeni bir gelişme yaşandı. Japon Sony, Amerikalı bağımsız oyun stüdyosu Bungie’yi satın alarak PlayStation bünyesine dahil ettiğini duyurdu. Bu satın alım işlemi için belirlenen ücret ise, tam 3.6 milyar dolar!

Bungine, geçtiğimizde Halo gibi tüm zamanların en başarılı FPS serilerinden bir tanesine imza attı. Son dönemde ise, Destiny serisiyle gündemde. Henüz firmanın farklı bir IP, yani farklı bir markası bulunmuyor. Dolayısıyla tek oyunla bu kadar yüksek fiyata anlaşma yapılması şaşırtıcı.

Tabii ki firmanın geleceğe yönelik henüz duyurulmamış çalışmaları var, ama şöyle de bir örnek verilebilir. Bildiğiniz gibi Microsoft, Bethesda’yı tüm stüdyolarıyla birlikte 7.5 milyar dolar bedel ödeyerek satın almıştı. 7.5 milyar dolar karşılığında Fallout, Doom, Quake, The Elder Scrolls, Wolfenstein ve daha pek çok markadan söz ediyoruz. Hal böyleyken sadece 1 marka, yani Destiny’ye sahip Bungie’ye 3.6 milyar dolar verilmesi ilginç değil mi?

Yine de, Bungie’nin özellikle konsol tarafında çok tecrübeli bir stüdyo olduğunu ve “Konsolda FPS nasıl yapılır?” denildiğinde akla gelen ilk isim olduğunu hatırlatalım. Sony, Bungie’nin hazırlayacağı yeni FPS oyunlarıyla çıtayı yeniden belirleyebilir.

Sony PlayStation, Milyar Dolarlık Hamleyle Microsoft Xbox Gözdesi Bungie 'yi Satın Aldı!

Peki bu satın alım sonrasında Bungie, Sony platformlarına özel bir stüdyo olarak mı kalacak? Bu ve merak edilen diğer sorulara cevaplar da çoktan verildi. Biz de hemen sizlerle paylaşalım…

Destiny 2, Sony PlayStation’a özel bir oyun mu olacak?

Hayır. Destiny 2, multiplatform oyun olarak hizmet vermeyi sürdürecek. Yani diğer platformlarda da oynanabilirliği devam edecek.

Bungie, bağımsız bir geliştirici olarak hayatına devam edecek mi?

Evet, şu an stüdyo yapısında bir değişiklik planlanmıyor. Özgür bir şekilde çalışmalar devam edecek.

Peki Destiny 2 için cross platform, yani farklı platformlar arasında oynanış için çalışmalar var mı?

Hayır, Bungie’nin bu konuda tutumu değişmiş değil.

Bungie’nin yeni oyunları, Sony platformlarına mı özel olacak, diğer platformlara destek verilmeyecek mi?

Hayır, yeni oyunların PlayStation’a özel olması şu an söz konusu değil. Ayrıca Bungie, diğer platformlardaki oyunları için destek vermeyi de sürdürecek.

İlgili Haberler

>> Wordle Satıldı! İşte Yeni Sahibi! Peki Artık Ücretli mi Olacak?