Samsung, parmak izi sensörlü kredi kartı geliştiriyor

samsung parmak izi kredi kartı

Samsung, MasterCard ile geliştirdiği ortaklık sayesinde parmak izi sensörlü kredi kartı ile temassız ödeme güvenliğini maksimuma çıkartacak

Bildiğiniz üzere, kredi kartları her ne kadar kolaylık olsa da büyük alanda öenmli dezavajlar sağlayabiliyor. Özellikler temassız ödemeye açık kredi kartları şifre istemeden çekim yapabildiği için çalındığı takdirde önemli riskler taşıyabiliyor. Hal böyle olunca tüketiciler kredi kartlarını daha güvenli hale getirme konusunda önemli isteklere sahip. Sonunda Samsung ve MasterCard tarafından bir yenilik geliyor. Bu ortaklık sayesinde temassız ödemelerin güvenliği daha da arttırılacak. Yakında halkın karşısına çıkması beklenen yeni sistem hakkında işte tüm ayrıntılar.

Samsung, parmak izi sensörlü kredi kartı ile güvenliği arttırmayı hedefliyor

Samsung, MasterCard ile bir ortaklık kurdu. Bu ortaklık ile yazılımsal tarafını Samsung’un gerçekleştireceği fiziksel bir kart oluşturulacak. Bu kart ile kredi kartlarının güvenliği daha da artacak. Nasıl mı? Bu kartı aldığınızda parmak izinizi tanımlayacaksınız. Ardından temassız ödeme yapmak istediğiniz takdirde parmak izi kullanmanız gerekecek. Böylece kartınızı bir yerde düşürdüğünüzde veya çaldırdığınızda korkmanıza gerek kalmayacak.

samsung parmak izi kredi kartı

Ayrıca bu kartların Türkiye’ye gelmesinin de muhtemelen olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu kartların desteklenmesi için farklı bir POS cihazına ihtiyaç duyulmuyor MasterCard desteği olan herhangi bir POS cihazı ile Samsung tarafından geliştirilen parmak izi okuyuculu kartınızı kullanabileceksiniz.

Mastercard, Siber ve İstihbarat Çözümleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Karthik Ramanathan, “Tüketiciler temassız ödemelerin güvenliğini ve rahatlığını benimsedikçe, Mastercard, kart sahibi güvenliğini her noktada korunan hızlı, sorunsuz ödeme deneyimlerini destekleyen biyometrik bir çözümle geliştirmek için bu üç yönlü ortaklıkta siber güvenlik ve istihbarat uzmanlığından ve küresel ödeme ağından yararlanacak.”dedi.

Söz konusu sistem ilk olarak Güney Kore’de piyasaya sürülecek. Hatta bu yıl kullanılmaya başlanması hedefleniyor. Kredi kartı temassız ödeme yönteminin güvenliğinin arttırılması konusunda bir hayli önemli bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu teknolojinin ne zaman ülkemizde kullanılacağı henüz belli değil. Umarız bu güvenliğe en kısa sürede geçiş yapabiliriz.

İlgili Haberler

>> Samsung S20, Note 20 ve Galaxy Z Modelleri İçin One UI 3.1 Yayınlandı. Detaylar haberimizde…

>> Samsung Galaxy S21 Türkiye’de satışa sunuldu