Kripto Para Vergileri Kesinleşti: Ne Kadar Vergi Alınacak!

TikTok Türkiye'ye ödediği vergiyi

Kripto para vergileri iyice kesinleşmeye başladı. Peki Devlet Bitcoin ve türevlerinden ne kadar vergi kesecek. Hadi gelin konuyla alakalı bütün detaylara birlikte bakalım.

Bildiğiniz üzere Bitcoin herhangi bir merkezden yönetilmiyor ve tamamen özgür diyebiliriz. Aynı şekilde diğer kripto paralar da merkeziyetsiz çalışmalar yürütüyor. Tüm bunlar Bitcoin ve türevlerini üst sıralara kadar çıkarabiliyor. Ancak birçok kişi onu bir yatırım aracı olarak görüyor.

Hükümet yetkilileri Türkiye’de 3 milyon kripto para yatırımcısı olduğunu biliyor. Bu nedenle yeni düzenlemeler yapmak istiyor. Konuyla alakalı Hazine ve Maliye Bakanlığı, TCMB, BDDK ve SPK gibi kuruluşlar bir araya geldi. Böylece daha hızlı bir şekilde karar alınmak isteniyor. Sonuç olarak vergi kararı kesinleşti diyebiliriz.

Kripto para vergileri ne kadar olacak?

Her şeyden önce bu yatırım türünün bir isme ihtiyacı var. Mesela döviz kurları ve altın gibi yatırım araçları birer emtia olarak adlandırılıyor. Ne yazık ki kripto paraların herhangi bir ismi yok. Bu durum tanımlı hale gelmelerini engelliyor. Fakat hazine bu konuda son derece ısrarcı.

Ortaya çıkan son detaylara göre Bitcoin ve türevleri birer emtia olarak değerlendirilecek. Bu nedenle kripto alım ve satım işlemlerinde önemli ölçüde vergi kesilmesi düşünülüyor. En fazla vergi yüksek bir ihtimalle Bitcoin üzerinden kesilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu konuda son derece kararlı diyebiliriz. Yaklaşık olarak yüzde 10 oranında stopaj vergisi alınacak.

Bakanlık konuyla ilgili açıklama yapmıştı

Hazine ve Maliye Bakanlığı kolay kolay herhangi bir konuda açıklama yapmaz. Fakat Türkiye’de 3 milyon kripto para kullanıcısı olunca bununla ilgili bazı açıklamalar yapma gereği duydu. konu ile ilgili endişeli olduklarını ifade etmişti. Elbette bu endişe konusu daha çok nasıl tanımlanacağı ile ilgiliydi.

Kripto para vergileri

Dijital para birimlerinin giderek daha fazla yaygınlık kazanması tanım kazanmalarını büyük oranda artırıyor. OECD ve diğer birçok platform şu anda vergiler üzerinde çalışıyor. Sizce kripto para vergileri almak doğru mu?

İlgili Haberler:

>> Netflix Türkiye Fiyatları zamlandı bakın yeni fiyatlar ne oldu

>> Windows 10 Arayüz Değişimi Sistem Simgeleriyle Sürüyor