Samsung telefon satış rakamları bu yıl düşüşte. 9 yıl sonra ilk kez!

Samsung Türkiye yatırımı

Samsung, yayınladığı rapora göre, akıllı telefon satışında 9 yıl sonra ilk kez bu kadar düşüş yaşandı. Sebebinin pandemi olduğu iddia ediliyor.

Güney Koreli dev marka Samsung’un bu yılki akıllı telefon satış verilerine ilişkin raporlar paylaşıldı. 9 yıl boyunca 300 milyon telefon satışının altına düşmeyen Samsung için bu sene bir ilk yaşanacak. 2021 yılına kadar 270 milyon telefon satılacağı öngörülüyor.

Samsung 9 yıl sonra 300 milyon satışın altına düştü

Samsung’un 9 yıl sonra ilk kez 300 milyondan daha az satış yapmasının sebebinin pandemi olduğu iddia ediliyor. Fakat bazı iddialara göre satışlarının başını çeken Galaxy Note ve S serisinin, serinin önceki modellerine kıyasla daha az ilgi görmesi olarak değerlendiriliyor. Yani diğer bir deyişle, söz konusu seriler, eskisi kadar rağbet görmüyor. Güney Koreli devin, katlanabilir telefonlarına getireceği yeni özellikler ve yeni tasarımlar ile birlikte, eski ilgili yakalayacağı düşünülüyor.

samsung satış

Özellikle katlanabilir telefonlara olan ilginin bir hayli arttığı dönemde, Z Fold 3 modelinin revaçta olacağı iddia ediliyor. Hatta serinin diğer modellerine olan ilgiden dolayı birçok marka tarafından; katlanabilir, bükülebilir, sarılabilir ve uzayabilir gibi değişik konsept tasarımlar kullanıcıların fikrine sunuldu. Benzer telefonlara olan ilgiden dolayı, bu tarz modellere olan ilginin 2021-2022 yıllarında normal ekranlı telefonlar ile yarışacak satış rakamlarının olacağı iddia ediliyor.

Samsung satış rakamlarının 300 milyonun altına düşmesinin ardından, Galaxy S21 serisi ve katlanabilir modelleri dahil 49,8 milyon amiral gemisi model üretmeyi hedefliyor. Samsung’un Note ve Z Flip serisi ve birçok modeli ile birlikte 300 milyon telefon satışının üstüne çıkmayı hedefliyor. Samsung, açıklamalarına göre 2021 yılının sonuna kadar 307 milyon cep telefonu satışı gerçekleştirmeyi hedeflediğini duyurdu. Bu hedefe ulaşabilecek mi, Çinli markaların egemenliğinin arttığı akıllı telefon piyasasında hala adından söz ettirmeye devam edecek mi, bekleyip göreceğiz.

İlgili Haberler

>> Dörtlü kameralı Samsung Galaxy A72 4G, GeekBench’te görüldü!

>> Samsung Galaxy S21 Ultra, S Pen desteği ile onaylandı!