Samsung ‘un Bazı Yeni Telefonlarında Kutudan Şarj Cihazı Çıkmıyor! Peki Ne Olacak Şimdi?

Samsung’un yeni Galaxy A serisi telefonları Galaxy A13 5G ve Galaxy A03s, Amerika’da satışa sunuldu. Ürünlerin kutularında şarj kablosu var, ama şarj cihazı yer almıyor. Peki neden?

Güney Koreli teknoloji firması Samsung, bütçe dostu olarak lanse edilen yeni Galaxy A serisi akıllı telefonları Galaxy A 13 5G ve Galaxy A03s’i Amerika’da satışa sundu. Sırasıyla 250 ve 160 dolarlık fiyat etiketleri bulunan bu telefonlar, ilginç bir unsura da sahip. Daha doğrusu sahip değil. Bu cümleyi nasıl kuralım bilemedik, ama bu telefonların kutusunda şarj adaptörü bulunmuyor. Yani telefonlar, adaptörsüz geliyor ve bunun önümüzdeki dönemde de bir trend halini alacağı, farklı üreticilerin de benzer hamleler gerçekleştireceği düşünülüyor.

Zaten bu konuda bir süredir tartışmaların da olduğu biliniyordu. Önümüzdeki günlerde amiral gemisi modellerde de bu yöntemin kullanılması muhtemel. Tabii eğer yeni Galaxy A ailesine tüketicilerden ciddi tepkiler gelmez ise…

Her ne kadar elektronik atıkların azaltılması ve çevre duyarlılığı gibi detaylar öne sürülse de, öte yandan bunun bir kolay kaçma olduğunu düşünenler ve bu hamleyi ödenen paranın karşılığının verilememesi olarak görenler de var.

samsung şarj cihazı

Peki yeni Samsung Galaxy A telefon ailesinin kutu içeriğinde neler var?

– Telefon
– USB Type-C şarj kablosu
– Sim haznesini açmak için iğne

Bu arada, Galaxy A 12 ailesine, yani bir önceki modele baktığımızda, kutuda şarj adaptörü de yer alıyordu.

“Peki kullanıcılar ne yapmalı?” derseniz… Üreticiler, eski telefonda kullanılan şarj adaptörünün bu yeni telefonlarla da kullanılabileceğini düşünüyor. Ama…

Samsung özelinde konuşmak gerekirse, yetkililer, bu telefonlarda kullanabilmek için yalnızca Samsung üretimi şarj cihazlarının kullanılması gerektiğini belirtiyor ve 15w değerine kadar hızlı şarj desteğinin sunulduğunu ekliyor. Farklı üretim kablo ve adaptörlerin kullanılması sonucunda cihazlarda hasarların oluşabileceği belirtiliyor.

Yani adaptörünüz varsa, zaten yeni bir adaptöre de gerek yok. Yine de ikinci el olarak eski telefonunu satmak isteyenler için bu kötü bir durum. Ülkemizdeki ekonomik şartları göz önüne alacak olursak, orijinal şarj kablosu ve şarj adaptörü gibi araçların fiyatları da pek ucuz değil açıkçası. Yani yurt dışında pek sorun olur mu henüz kestirmesi zor, ama ülkemizde sorun olabilir. Belki de Samsung ve diğer üreticiler, bu tip hamleleri pazarlara özel olarak planlıyordur.

Ailenin iddialı modeli Galaxy A 13 5G ‘nin bazı özelliklerinden de söz etmemiz gerekirse…

Galaxy A 13 5G, isim takısından da anlaşılacağı üzere 5G bağlantı teknolojisine sahip. 6.5 inç IPS LCD ekrana sahip olan telefon, arkada üçlü kamera sistemi ve hızlı şarj destekli 5000mAh pile de sahip.

İlgili Haberler:

>> Sony ve Honda, Güçlerini Birleştiriyor! Ne İçin Mi? İşte Detaylar!