Samsung, Kullanıcıları Yanıltıyor mu? Galaxy S23 Ultra İle Çekilen Fotoğraflar Sahte mi?

Galaxy S24 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra, Space Zoom, yani 100X zoom özelliği sayesinde çok uzak mesafeleri, hatta uydumuz Ay’ı dahi fotoğraflayabilen bir kamera sistemine sahip. Tabii işin bir gerçek boyutu, bir de pazarlama boyutu var. Görünüşe göre bazı detaylar, bazılarımızın bildiği gibi değilmiş…

.

Samsung Galaxy S23 Ultra, gelişmiş zoom, yani yakınlaştırma özelliği sayesinde Ay fotoğrafları çekebilmenize imkân sunuyor. Ürün, bunu yaparken yapay zekâdan yardım alarak çeşitli geliştirmeleri de son fotoğrafa ekliyor. Reddit’te açılan bir başlık ise, şirketin bu özelliği tanıtırken yanıltıcı tutum sergilediğini savunuyor.

Samsung Galaxy S23 Ultra, aslında sizin çektiğiniz Ay fotoğrafını değil, sistemde kayıtlı olan Ay fotoğrafını sunuyor olabilir

Reddit’teki ibreakphotos nikli kullanıcı, Samsung’un Space Zoom Ay fotoğraflarının fake olduğunu ve bunu kanıtlamak için basit bir yöntem izlediğini adımlarıyla anlatıyor:

1. Öncelikle internetten yüksek çözünürlüklü bir Ay fotoğrafı bulup indirmiş.

Galaxy S23 Ultra İle Çekilen Fotoğraflar Sahte mi?

2. Sonrasında bu görseli, 170×170 çözünürlüğe düşürerek blurlu bir hale getirmiş. Sonrasında da buna 4X büyütme uygulamış.

Samsung, Kullanıcıları Yanıltıyor mu? Çekilen Fotoğraflar Sahte mi?

3. Bu fotoğrafı monitörde açarak odanın bir köşesine yerleştirmiş ve odanın ışıklarını kapatarak sanki gerçek Ay’ın fotoğrafını çekiyormuş gibi ekranı çekmiş.

4. Finalde de telefon, ona geliştirilmiş Ay görüntüsü olarak sağ alttaki görseli sunmuş.

Galaxy S23 Ultra İle Çekilen Fotoğraflar Sahte mi?

S20 Ultra ile başlayan ve güncel kameralarda da yer verilen bu fotoğraf çekim teknolojisi, aslında mevcuttaki Ay görüntülerini yapay zekâ ile bir araya getirerek size sonucu sunuyor.

Daha fazla detay, diğer örnek çekimler ve yorumlar için buraya tıklayabilirsiniz.

Tabii bunu duyan iOS kullanıcıları boş durur mu? Durmaz tabii…

Twitter’daki @halidecamera hesabı (Ki iOS’a yönelik kamera uygulamaları hazırlıyor), Reddit’teki bu gönderiyi paylaşarak “Bu, hesaplanarak ortaya çıkarılan fotoğrafçılık değil. Basit tabirle, orada olmayan görüntüleri ekleyen bir sistem” diyor.

Samsung’un Güney Kore topluluk sayfasında, “Ay Çekimi” başlıklı bilgiler de var. Sayfa Korece olduğu için, Google Translate aracılığıyla çeviri yaptığımızı belirtelim. Sayfanın orijinal versiyonuna buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Samsung, Kullanıcıları Yanıltıyor mu? Çekilen Fotoğraflar Sahte mi?

Kısacası Samsung, detaylı Ay fotoğraflarının elde edilebilmesi için yapay zekâ destekli fotoğraf geliştirme sistemini kullandığını ifade ediyor. Derin öğrenme tabanlı yapay zekâ teknolojisi sayesinde, çekilen sahne algılanabiliyor ve hemen sonrasında olabilecek en iyi görüntü için geliştirmeler uygulanıyor.

Yetkililer, Ay çekimleri esnasında Ay’ın önünde bulut ya da farklı bir unsur varsa, sistemin düzgün çalışmayacağını da ekliyor.

İlgili Haberler

>> Apple HomePod mu Geliyor? İşte Detaylar!

. . . .