Sanat Güneşi Zeki Müren, Vefatının 25. Yılında Anılıyor. Detaylar Haberimizde


Ülkemizin yetiştirdiği en büyük sanatçılardan biri olan Sanat Güneşi’miz Zeki Müren, 25 yıl önce bugün, hayata gözlerini yummuştu. Sanatçı, sevenleri tarafından anılıyor.

Zeki Müren, 6 Aralık 1931 tarihinde, Bursa’da dünyaya geldi. Klasik Türk müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen sanatçı, geçmişten günümüze milyonlarca insanın kalbine dokunmayı başarabilmiş nadir kişilerden.

Kibar tavırları ve saygılı üslubuyla her zaman farkını ortaya koyabilen sanatçı, sevenleri tarafından “Sanat Güneşi” ve “Paşa” gibi unvanlara layık görüldü. Bunların sonrasında, 1991 yılı itibarıyla da “Devlet Sanatçısı” unvanına sahip oldu.

Zeki Müren, besteci ve yorumcu kimliğinin yanı sıra, sahnede giydiği kostümlerle de sanat dünyasına yepyeni bir tarz kazandırdı. Bu kostümlerin büyük bir kısmını da kendisi tasarladı. Öyle ki, günümüzde dahi Müren’in tarzı üzerine yorumlar, tartışmalar yapılıyor.

1968 ile 1992 yılları arasında yaklaşık 40 müzik albümü hazırlayan sanatçı, pek çok ödüle de sahip oldu.

Müren, müzik kariyerinin dışında, onlarca filmde oynadı ve bir de Bıldırcın Yağmuru ismini verdiği şiir kitabını çıkardı.

Yıllar evvel verdiği bir röportajında, kendisine şu soru soruldu:

“Sayın Müren. 34 yıldır şöhret size çok şey getirdi. Ya götürdükleri?”

Müren’in cevabı ise şöyle oldu:

“Efendim, şöhret bana yüce halkımızın teveccühleri ile büyük alkışlarını kazandırdı. Elbette ki bu meyanda, maddi durumumu kazandırdı ve yıllarca eksilmeyen, halkın artan sevgisini kazandırdı. Her şey karşılıklıdır. Ben de çok sevdim, çok saydım dinleyicilerimi, izleyicilerimi. Mukabilinde bedelini kalbimle ödedim maalesef. Kalbim yoruldu ve bu olay, 25 senedir süren sahne stresinden dolayı geliyor dedi doktorlar bana ve 4 senedir de sahnelere veda ettim. Kalbimi verdim. Çok şey aldım, ama kalbimi verdim efendim.”

Zeki Müren, hayatının son dönemini hastalıklarla geçirdi. Sanatçı, kalp ve şeker rahatsızlığı sebebiyle ömrünün son yıllarında sahnelerden uzak kaldı ve evinde inzivaya çekildi. 24 Eylül 1996 günü ise, TRT İzmir Televizyonunda onun için bir tören düzenlendi ve törende Müren de katıldı. Ne yazık ki tören esnasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Sanat Güneşi Zeki Müren, Vefatının 25. Yılında Anılıyor. Detaylar Haberimizde

Müren’in ölümü, milyonlarca hayranını yasa boğarken, her yıl olduğu gibi bu yıl da hayranları tarafından unutulmuyor ve şarkılarıyla anılmaya devam ediliyor.

Özellikle Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında, Zeki Müren’in şarkıları paylaşılıyor, röportajlarına yer veriliyor ve fotoğrafları sergileniyor. Biz de büyük sanatçıya bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, mekânı cennet olsun diyoruz.

> Galaxy A13, Samsung’un En Uygun Fiyatlı 5G’li Telefonu Olabilir


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here