SAP 2014 Yılı Birinci Çeyrek Finansal Sonuçları Açıklandı

SAP 2014 Yılı Birinci Çeyrek Finansal Sonuçları Açıklandı

Google News Abone Ol

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, yılın ilk çeyreğinde çift haneli büyümesini sürdürdü.

SAP AG, 31 Mart 2014 tarihinde sona eren yılın birinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buluttaki hızlı büyümesi ile buluta geçişteki başarısını kanıtlayan SAP, diğer tüm faaliyet alanlarında da gösterdiği sağlam performans ile 2014’ün ilk çeyreğinde gelirlerini artırdı. IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek geliri sabit kurlarda yüzde 38 artarken,  efektif kurlarda ise bu artış yüzde 32 oldu. IFRS olmayan yazılım ve destek gelirleri sabit kurlarda yüzde 7,  efektif kurlarda ise yüzde 2 artış gösterdi. IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet geliri sabit kurlarda yüzde 9 artarken, efektif kurlarda ise bu yüzde 4’lük artış gösterdi.

 SAP logo

SAP’nin Eş-CEO’ları Bill McDermott ve Jim Hagemann Snabe konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Bulutta hızlı büyüme ve gerçek zamanlı  iş platformu olan HANA altyapısı sayesinde    en iyi BULUT ŞİRKETİ olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Tüm ana iş uygulamalarımızı  bulut üzerinden sunuyoruz ve  uçtan uca HR bulut çözümümüz ile pazara liderlik etmekteyiz. müşterilerimiz, işağı ile tüm çalışanlarını, ürün ve hizmetlerini SAP buluttaki en büyük  iş ağı üzerinden yönetme imkanı bulabiliyor.”

SAP CFO’su Werner Brandt, “IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirlerinde sabit kurlarda elde ettiğimizyüzde 9’luk artış bizi, yıllık büyüme öngörümüzün ötesine taşıyor”  dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bulut operasyonumuzu hızlandırırken faaliyet karımızı da bir miktar arttırdık. Güçlü işletme nakit akışını teşvik eden IFRS olmayan sabit kur temelindeki faaliyet karı yüzde 7 idi ve bu  oran yüzde 9 ile 2,35 milyar dolara yükseldi. Sonuç olarak son iki senedeki oldukça büyük satın alımlarımız, nispeten kısa bir süre içerisinde bize olumlu bir net likidite olarak dönüş yaptı.”

SAP’nin yıllık periyodik bulut gelirleri 1,1 milyar EURO’ya veya 1,5 milyar USD’ye ulaştı. IFRS olmayan faturalandırılmış  bulut gelirleri sabit kurlarda yıldan yıla artış gösterdi. IFRS olmayan bulut abonelik ve destek gelirleri, 31 Mart 2014 itibariyle sabit kurlarda yıllık yüzde 29’luk artış göstererek 454 milyon EURO’ya ulaştı.   Pazardaki tüm bulut şirketlerinin üzerinde olan bulut abone sayımız bugün itibarıyla 36 milyonu aşmıştır.

Keskin: “Türkiye’de de büyüme sürüyor”

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, yılın 1. çeyreğinde şirketin Türkiye’deki performansına ilişkin şunları söyledi: “Tüm bölgelerde olduğu gibi Türkiye’de de hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Dünyadaki mevcut ekonomik ortama ve güçlü kur dalgalanmalarına karşın, IFRS olmayan faaliyetlerimizde bulut alanında çift haneli büyümemizi sürdürdük. Geniş çözüm yelpazemiz ve sunduğumuz yenilikçi teknolojilerle her sektörden müşterilerimizin işlerine değer katmaya devam ediyoruz.”

E-imza’da Yeni Dönem!

 


CEVAP VER