Siber Saldırılar Devletlere Yöneldi: Tüm Ülkeler Tehlike Altında

siber saldırılar devletlere

Herkeste korku yaratmayı başaran siber saldırılar devletlere yönelmeye başladı. Özellikle bazı ülkeler tarafından adeta bir saldırı ekipmanı olarak kullanıldığı biliniyor. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Siber saldırılar ne yazık ki küresel çapta bir bir artış gösteriyor. 2021 verilerine baktığımızda 2020 yılına göre en az 3 kat oranında daha fazla siber saldırı olduğu görülüyor. 2022 yılında ise bu siber saldırıların çok daha fazla artacağını söyleyebiliriz. Bu durum şimdilik kişilere yönelmiş olsa bile artık devletler de tehlikede.

Ukrayna üzerinden yapılan bir saldırı bunun en net örneklerinden bir tanesi oldu. Eğitim, tarım, dışişleri, enerji ve çevre bakanlıkları dahil olmak üzere birçok veri merkezine saldırı düzenlendi. Bu veri merkezlerinden kullanıcı bilgileri çalındı. Üstelik tüm bu kullanıcı bilgileri herkese açık olarak internete aktarıldı.

Siber saldırılar devletlere büyük zararlar verebilir

Yapılan bu saldırılar ile birlikte Microsoft açıklama yapmak zorunda kaldı. Ukrayna bu şirketin yazılım ekipmanlarını kullanıyor. Microsoft konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda siber saldırılar sebebiyle internet sitelerine olan erişimin kesildiğini söyledi. Bilgisayarlarda zararlı yazılım tespit edildiğini belirtti.

siber saldırılar devletlere

Tüm bu zararlı yazılımlar bilgisayar sistemlerini adeta çalışamaz hale getirebiliyor. Sitelere gönderilen tehdit niteliğindeki mesajlarda ise Ukrayna devleti açık bir şekilde tehdit ediliyor. Durum böyle olunca herkes Rusya’dan şüphelendi. Ancak Rusya konu ile ilgili herhangi bir doğrulama yapmadı. Tamamen bu durumu reddetti.

Avrupa Birliği güvenlik çalışmalarını artırıyor

Avrupa Birliği güvenlik ile ilgili çalışmalarını giderek daha fazla artırıyor. Özellikle siber saldırılara karşı başa çıkmak için tüm kaynakların seferber edildiği söylendi. Yapılan açıklamalara baktığımızda kişisel veriler ile ilgili herhangi bir içerik değişikliği yapılmadığı söylendi.

Şimdilik kullanıcı verileri güvende gibi görünüyor. Fakat bu siber saldırıların artarak devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Peki siz siber güvenlik açısından kendinizi güvende hissediyor musunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Tozlu.com Bilgisayar Korsanlarının Son Kurbanı Oldu: Büyük İddialar Ortaya Atıldı

>> Google vs Bilgisayar Korsanları: Büyük Savaş Başladı