Silikon Vadisi Tarih mi Oluyor? Bakın Elon Musk ile birlikte kimler ayrılma kararı verdi?


Silikon Vadisi , 1938’de Bill Hewlett ve David Packard’ın bir Palo Alto garajında ​​ürün geliştirmeye başlaması ile kuruldu diyebiliriz. Onlarca yıldır teknoloji endüstrisinin merkez üssü olan Silikon Vadisi yavaş yavaş popülerliğini kaybediyor.

.

Silikon Vadisi nin popülerliğini kaybetmesinin en çarpıcı kanıtı: Kurdukları şirketin soyundan olan Hewlett Packard Enterprise ( HPE)merkezini Teksas’a taşıyacak olması. Buna ek olarak Cuma günü, bir başka Silikon Vadisi sadık üyelerinden biri olanOracle ( ORCL)karargahını Austin’e taşıyacağını söyleyerek ayrılan firmalar kervanına katılmayı planladığını açıkladı.

Bir dizi yüksek profilli teknoloji yatırımcısı ve yöneticisi de San Francisco’dan ayrılıyor. Geçen hafta Elon Musk bu yılın başlarında evlerini satmalarının ardından Teksas’a taşınacağını söyledi.

Bu tür taşınmaların haberleri bir süredir kulaktan kulağa dolaşıyordu. Yıl bitimine doğru daha fazla firmanın Silikon Vadisinden ayrılacağını açıklaması bekleniyor. Ayrıca sadece taşınma değil. Pandemi sürecinde firmalar çalışanlarının evlerinden de işleri yürütebileceği kanaatine vardı. Bazı teknoloji firmaları Pandemi sona erdikten sonra bile çalışanlara kalıcı olarak evden çalışma seçeneği vereceğini söyledi.

Ancak şirket merkezlerinin, şirket kurucularının ve yatırımların taşınması, teknoloji endüstrisinin kurumsal bir diasporasına ve bazılarının Körfez Bölgesi’nden “teknoloji göçü” dediği şeye işaret ediyor.

San Francisco’dan çoktan ayrılmış bazı yatırımcılar şehrin ve eyaletin kötü yönetilmesinden şikayet ediyorlar. Tam olarak neyi kastettikleri net olmasa da California, teknolojide bazılarının (özellikle Musk’ın) eleştirdiği Covid-19 ile ilgili kısıtlamaları uygulamaya koydu (ancak sektördeki diğerleri tam tersini yaptı). Florida ve Texas, karşılaştırıldığında, biraz daha az katı kısıtlamalar uygulandı.

Silikon Vadisi aynı zamanda oldukça yüksek emlak fiyatlarına sahip. Ve Kaliforniya’da yüksek kişisel gelir vergisi oranı varken, Florida ve Teksas’ta bu oran yok.Silikon Vadisi

Silikon Vadisi Şirketleri Nereye Gidiyor?

Teksas’a, özellikle de Austin’e giden bir teknoloji şirketi, çığır açan bir şey değil. “Silicon Hills” lakaplı teknoloji merkezi, Advanced Micro Devices ( AMD ) , Dell ( DELL ) ve diğerleri dahil olmak üzere endüstri liderlerine ev sahipliği yapıyor.

Austin Ticaret Odası’ndan alınan verilere göre, Kasım ayı itibarıyla teknoloji ve diğer sektörlerdeki 39 şirket bu yıl Austin’e taşındı. Bunlar arasında Palantir’in kurucu ortağı Joe Londonsdale tarafından yönetilen risk sermayesi şirketi 8VC de var. Oda kayıtlarına göre Tesla ( TSLA ) , Austin’in hemen dışında, 5.000 kişilik iş hacmi yaratması beklenen 4 milyon metrekarelik bir tesis inşa ediyor.

Kimler Elveda Diyecek?

Bu yıl Teksas için Körfez Bölgesi’nden ayrılmayı planladığını açıklayan teknoloji alanındaki bazı büyük isimlerden bazıları:

Hewlett Packard Enterprises: Şirket, merkezini bu ayın başlarında San Jose’den Teksas’a taşımayı planladığını duyurdu. Houston halihazırda en büyük istihdam merkezi ve şirket şehirde yeni bir kampüs inşa etmekte.

Oracle: Oracle , Kaliforniya’daki varlığını sürdürmeyi planlamasına rağmen, merkezini Redwood City, California’dan Austin’e taşıyor. Sözcü Deborah Hellinger, yaptığı açıklamada, “Bu hareketlerin Oracle’ı büyüme için en iyi konumlandırdığına ve personelimize nerede ve nasıl çalıştıkları konusunda daha fazla esneklik sağlayacağına inanıyoruz” diyor.

Elon Musk: Tesla CEO’su, geçen hafta The Wall Street Journal’ın CEO Konseyi yıllık zirvesinde Kaliforniya’dan Teksas’a taşındığını açıkladı. Daha önce Twitter’da Tesla’nın merkezini Teksas’a taşıyacağını söylemişti, ancak şirket Austin dışında büyük bir tesis inşa ettiriyor.

8VC: Londonsdale’in VC firması, merkezini Silikon Vadisi’nden Austin’e taşıyor. Lonsdale verdiği demeçte, “Yaşama maliyeti, yetenek ve diğer her türlü şey için sadece Silikon Vadisi değil, ülke çapında yatırım yapılabilecek çok yer olduğu çok açık ” diyor.

Drew Houston: The Dropbox ( DBX ) CEO’su Austin’de bir ev satın aldı ve geçen ay The Information’da yayınlanan bir rapora göre daimi ikametgahı yapmayı planlıyor .

FileTrail: Hukuk firmaları için kayıt yönetimi yazılımı üreten eski San Jose merkezli firma Nisan ayında Austin’e taşındı.

DZS Inc : Telekomünikasyon ekipmanı firması Mart ayında, merkezini Oakland, California’dan Plano, Texas’a taşıyacağını ve şehirde yeni bir “mükemmel mühendislik merkezi” yaratacağını söyledi.

QuestionPro: Çevrimiçi anket yazılımı firması Ocak ayında Bay Area’dan Austin’e taşındığını duyurdu.

İlgili haberler

>> Silikon Vadisi’ne gidecek startup’lar seçildi


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here