Sony Gömleğinize Takabileceğiniz Giyilebilir Klima Cihazını Tanıttı

Sony Gömleğinize Takabileceğiniz Giyilebilir Klima Cihazını Tanıttı


Sony, insanların hissettiği ısıyı hafifletmek için yeni giyilebilir klima cihazı ürününü geçtiğimiz günlerde tanıttı. Peki bu yeni ürün neyin nesi nasıl çalışıyor?

Sony’nin Reon Pocket adındaki yeni giyilebilir klima ürünü akıllı telefonunuz vasıtasıyla uzaktan kumanda edebileceğiniz 80 gram ağırlığında gömlek veya tişörtünüzün arka tarafına konumlandırabileceğiniz bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

2019 yılında gerçekleştirilen bu ürünün tanıtımının ardından kısa bir süre sonra Sony giyilebilir klima cihazını geçtiğimiz günlerde öncelikle Japonya’da satışa sundu. 13.000 Yen (Yaklaşık 870 TL) karşılığında beyaz ve bej renklerde satışa sunulan ürünün dünya geneline dağıtımı önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek. giyilebilir klima sony test

Sony’e göre bu yeni giyilebilir klima cihazı vücut sıcaklığını 13 ° C’ye kadar düşürebiliyor. Bu nedenle cihaz, 33 ° C güneşli bir günde 20 ° C’lik bir his sunmayı vaat ediyor. Bluetooth ile Reon Pocket‘e bağlanan Android ve iPhone (iOS) uygulaması aracılığıyla bu cihazı kontrol edebiliyorsunuz. 

Sony tarafından piyasaya sürülen görüntüler tüm vücudun sıcaklığının arkada homojen olarak değiştirdiğini gösteriyor. Bununla birlikte, kullanım moda bağlı olarak sadece küçük bir nokta soğuma veya ısınma eğiliminde. Yine Sony’e göre pil iki ila üç saat dayanıyor ve bir USB-C kablosu kullanılarak şarj edilebiliyor. 

Giyilebilir Klima Çok yeni Bir Ürün

Bu yeni cihazın çok yeni bir ürün olduğu ve geliştirilmesi gerektiği görüşündeyim. Vücudu tek bir noktadan soğutmak sağlık açısından iyi bir düşünce olmayabilir. Özellikle omurilik bölgesinde gerçekleştirilen ani sıcaklık artması ve düşmesi konusunda bilim adamlarının görüşlerinin alınması gerekli.

Tabii ki Sony’nin bu yeni giyilebilir klima cihazını sağlık açısından bilim adamlarına danışmadan yaptığını düşünmüyorum. Fakat cihaz ile birlikte yapılan açıklamalar içerisine üniversitelerden verilmiş tavsiye ve kabul yazılarının da eklenmesi fayda sağlayacaktır. Ürünün pil süresinin de biraz daha iyileştirilmesinde fayda var. Tüm günü çıkarabilecek sağlıklı bir ürün yapılırsa bu tarz ürünlerin geleceğine umutla bakabilir. Yoksa el vantilatörü ile idare etmeye devam.

İlgili Haberler

>> Google Dilhan Eryurt ‘u andı; NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını

>> Instagram Selfie Paylaşımları Mutluluk Veriyor Mu? Bilim İnsanları Açıkladı!

>> Parayla Mutluluk Olur Mu? Bilim İnsanları Açıkladı


CEVAP VER