Sony, PlayStation 5 Hedefinin Gerisinde Kaldı! Peki Bunun Sebebi Ne?

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5, video oyun dünyasında popüler bir ürün. İşin can sıkan tarafı ise, çeşitli tedarik sorunları sebebiyle stoklar kolay kolay yenilenemiyor ve bu sebeple de hem istenen satış rakamlarına ulaşmakta zorluk çekiliyor hem de konsolu satın almak isteyen oyuncuların PS5’e erişimleri kolay olmuyor. Eh, ülkemizdeki ekonomik faktörleri de göz önüne alırsak, perakende satış fiyatları ve bazı online satış sitelerindeki yüksek fiyat etiketleri tepki çekiyor. İşte detaylar…

Japon menşeli teknoloji şirketi Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5 (PS5), 12 Kasım 2020 tarihi itibarıyla oyuncuların beğenisine sunulmuştu. İlk etapta büyük ilgiyle karşılaşan konsol, özellikle tedarik tarafında yaşanan sıkıntılar sebebiyle “erişilmesi pek de kolay olmayan bir ürün” statüsünde bulunuyor.

IGN’de yer verilen yeni bir habere göre PlayStation 5, toplamda 19.3 milyon adetlik satış rakamını yakaladı. Bu aslında iyi bir rakam. Eğer tedarik zincirinde sorunlar olmasaydı ve tabii pandemi gibi süreçler de olmasaydı, muhtemelen daha yüksek bir satış rakamı elde edilecekti.

Orijinalinde Sony, 2021 mali yıl takvimi çerçevesinde 14.8 milyonluk satış bekliyordu, ama 11.5 milyon ünitelik satış gerçekleştirerek asıl hedefinin 3.3 milyon adet gerisinde kalmış oldu. Yine de Sony, özellikle önümüzdeki yıl itibarıyla satışlarda ciddi bir artışın yaşanmasını bekliyor.

Sony, PlayStation 5 Hedefinin Gerisinde Kaldı! Peki Bunun Sebebi Ne?

PlayStation 5, Amerika’da tarihin en hızlı satılan konsolu olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştı

IGN sitesinin 16 Nisan 2021 tarihli haberine göz attığımızda, PlayStation 5 ‘in Amerika’da çok güçlü bir çıkış süreci yaşadığını hatırlıyoruz. Ürün, piyasaya sürüldüğü ilk 5 aylık dilimde hem birim hem de gelir bazında en hızlı satılan konsol unvanının sahibi olmuştu.

Önümüzdeki döneme baktığımızda, konsolun popülaritesinin yakın zamanda God of War Ragnarök ile yeniden yükselmesi muhtemel. Biliyorsunuz, Sony’nin en önemli eğlence markalarından bir tanesi de God of War ve yeni oyunun bu sene içinde satışa sunulacağı belirtilmişti.

Oyun hakkında henüz bir oynanış videosu bulunmuyor. Yine de 2022’de oyunun çıkacağına dair yapımcılar ısrarlı. Beklentiler ise, oyunun aceleye getirilmeden hatasız ve rafine bir şekilde oyunculara sunulması.

Yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler:

>> Xbox Oyunları İçin Konsol Şart Olmayabilir! Yeni Oyun Servisi Yolda!