Xbox Oyunları İçin Konsol Şart Olmayabilir! Yeni Oyun Servisi Yolda!

Yakında Xbox oyunları oynamak için bir Xbox konsolu almanıza gerek kalmayabilir. Xbox TV oyun streaming servisi sayesinde akıllı TV üzerinden de oyun oynamak mümkün olacak. Tabii ücretli bir abonelik de gerekiyor. Aslına bakarsanız bu planların şimdiye kadar hayata geçirilmesi düşünülüyordu, ama hem pandemi hem de Ukrayna işgali başta olmak üzere pek çok sorun sebebiyle erteleme de kaçınılmaz oldu. İşte detaylar.

Bulut tabanlı oyun servis ve platformlarının yaygınlaşmasına yönelik hamleler, Microsoft gibi büyük şirketleri de harekete geçiriyor. Hatırlarsanız bundan bir buçuk sene önce, Microsoft’un Xbox Bölüm Başkanı Phil Spencer, bulut tabanlı oyun servisi üzerine çalışmalarının olduğunu ve 1 yıllık süreçte bunu hayata geçirmeyi planladıklarını dile getirmişti. Bu servis henüz hayata geçirilmiş değil, ama projeden vazgeçilmiş de değil.

Öncelikle, servis niye gecikti derseniz, Çin’deki kısıtlamalar ve Ukrayna işgali gibi ciddi gelişmeler sebebiyle hem rahat bir ortam bulunmuyor hem de çip krizi başta olmak üzere tedarik zincirinde başlıca sorunlar var. Yine de yetkililer, önümüzdeki 1 yıllık süreçte bu bulut tabanlı Xbox oyun servisinin oyun severlere sunulması için umutlu.

Venture Beat sitesindeki bilgilere göre Microsoft, bulut tabanlı oyun streaming servisi için bir Xbox streaming çubuğu (TV’ye bağlamak için) ve bir de akıllı televizyon uygulaması üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Xbox Oyunları İçin Konsol Şart Olmayabilir! Yeni Oyun Servisi Yolda!

Öte yandan, bir süredir Microsoft’un Güney Koreli elektronik devi Samsung’la da ortaklık yürüttüğü konuşuluyor. Bu ortaklık sonucunda, Samsung’un ürettiği akıllı TV’lerin herhangi bir ek aparata ihtiyaç duymadan Xbox TV streaming servisini sunabileceği, yani bu televizyonlar yardımıyla bulut tabanlı oyun deneyimlerinin yaşanabileceği ifade ediliyor.

Tabii ki bu servisi tam kapasite kullanabilmek için Xbox Game Pass Ultimate ‘e ihtiyacınız olacak, ki bunun için de ücretli üyelik sistemine giriş yapmanız, belli aralıklarla ödeme yapmanız gerekiyor. Yine de bu tip servislerin aylık ödeme planları sayesinde oyuncular için uzun vadede daha kârlı yöntemler olduğu da biliniyor.

Diğer üreticiler demişken, şu an Sony’de Nvidia’ya kadar pek çok şirketin bulut tabanlı oyun streaming üzerinde çalışmalar yaptığı ve son tüketiciye yönelik çözümler sunduğu biliniyor. Ülkemizde de bu tip servisler kullanımda, ama özellikle internet bağlantı hızında yaşanan sorunlar ve yüksek fiyatlandırma faktörleri sebebiyle oyuncuların çok da mutlu olduğu söylenemez.

>> Google Translate Çeviri Kullananlara Müjde! Artık Daha Kolay!