Sony PlayStation 5 VR Başlığını Duyurdu

PlayStation 5 oynamak için eşini kandırdı, böyle taktik görülmedi

Sony yeni nesil konsolu PlayStation 5 için tasarladığı yeni VR başlığını tanıttı. Kısacası bu başlık, daha iyi bir görüş, daha yüksek çözünürlük ve daha az kablo demek.

Sony PlayStation 5 için de bir VR (sanal gerçeklik) başlık üzerinde çalışıyor. Ne var ki hazırlanan kulaklık henüz bu sene için hazır olmayacak. Yine de Sony yaptığı planları şimdiden kullanıcılara duyurdu ve bunlar bir noktada gerçek olacak. Sony’nin hazırladığı yeni başlık kullanımı önceki modele oranla kolaylaştırıyor. Bu yüzden daha iyi bir görüş alanını kullanıcılara sunmayı amaçlıyor. Bununla birlikte başlıkta yer alan ekranın çözünürlüğü de yükseldi. En önemlisi ise büyük karmaşaya sebep olan kablo sayısı bire düştü.

Sony’nin PlayStation platformu ve planlama başkanı Hideaki Nishino konu ile ilgili açıklama yapıt. “Çözünürlük ve görüş alanından, izleme ve girişlere kadar PlayStation 4’te PlayStation VR’ı piyasaya sürdüğümüzden beri öğrendiklerimizi bu cihaza uyguladık. Kurulumu basitleştirmek ve kullanım kolaylığını artırmak için PlayStation 5’e bir kablo ile bağlanan ve aynı zamanda yüksek kaliteli bir deneyim sunan bir cihaz geliştirdik.” ifadeleri Nishino’nun cihaz hakkındaki görüşleriydi.

Sony PlayStation 5 VR Başlığı için yeni kontrolcüler de tasarlıyor

Sony PlayStation 5 için sunulacak VR başlığında DualSense kontrolcüsü ile gelen özellikleri paylaşan kontrolcüler sunacak. Bu yeni kontrolcülerde ergonomi de gelişmiş olacak. “VR sistemiyle ilgili birçok geliştirme sürüyor. Bu yüzden 2021’de piyasaya çıkmayacak.” açıklaması yine Nishino’dan geldi. “Her şeye rağmen bu erken bilgilendirmeyi takipçilerimize vermek istedik. Geliştirme topluluğumuz şimdiden bu sistemlerle çalışan, keşfedeceğiniz yeni dünyalar tasarlamaya başladı.” müjdesini de verdi.

Sony VR geliştirme kitlerini yakında çıkaracak. Ancak firma hala bu sistemin özelliklerini paylaşmaktan kaçınıyor. Yeni donanımın önceden sorun yaratan şeyleri geliştirecek biçimde tasarlandığı açık. “Önceki başlığın VR ile ilgili ilk girişimimiz olduğunu düşünürsek bu bize öğrendiklerimizi uygulama şansı veriyor” açıklaması PlayStation’ın bir numaralı ismi Jim Ryan’dan geldi.

Eski başlık artık dört yaşına geldi. O günden bu yana sanal gerçeklik hakkında çok fazla gelişme yaşandı. Yine de bu gidilecek yolun tükendiği anlamına gelmiyor. Yeni VR başlığının önceki versiyonda yaşanan birçok sıkıntıyı çözeceği açık. Örneğin önceden kullanmak için kamera kurulumu şartı vardı. Şimdi bunun nasıl değiştiğini göreceğiz. Ayrıca VR başlığı piyasaya çıktığında oyunları çok fazla beklemeyeceğimizi tahmin ediyoruz.

Diğer haberler:

>> Modern Warfare PS5 Hatası Oyunu Tamamen Bozuyor

>> Huawei Mate X2 ‘nin Bilinmeyenleri Bu Makalemizde. İşte Detaylar