Apple M1 Mac’ler SSD Arızalarıyla Karşı Karşıya

Henüz çiçeği burnunda M1 işlemcisini kullanan Apple Mac’ler için kullanılan SSD’lerin arızalara açık oldukları ortaya çıktı. Üstelik bu hafıza çipleri bilgisayara lehimli ve değiştirmek neredeyse imkansız.

Apple M1 işlemcili Mac kullanıcıları endişeli. Tespit edilen bir gerçek ARM temelli M1 işlemcili bilgisayarlar için potansiyel sorunlara davetiye çıkarıyor. İlk olarak bu durumu bir forum sitesindeki kullanıcılar fark etti. Öğrenilene göre M1 işlemcili Mac bilgisayarlardaki SSD içinde aşırı miktarda takas dosyası kullanımı var. Bununla birlikte ortaya çıkan sayılar doğruysa, birçok bilgisayarın iki yıldan kısa bir sürede arızalanma ihtimali var. İki yıl tabii ki kötü durum senaryosu. Yine de bu durum cihazların uzun vadeli kullanımı ile ilgili büyük bir soru işareti doğuruyor. Bu tür ince cihazlarda artık SSD’ler anakart üzerine lehimlenmiş durumda. Kısacası bir arıza yaşanırsa onları değiştirmek zor olacak.

İşin aslı SSD’lerin çalışma şekli ve özellikle güvenli bir şekilde destekledikleri yazma sayısıyla ilgili. Kullanılan flaş bellekler kararsız hale gelmeden önce belli bir garanti yazma miktarına sahiptir. Bu yazma miktarının üstünde çalışması da gayet olasıdır ama güvenli değildir. Ne var ki bazen arızalanıp verilen miktardan az da çalışma ihtimali vardır. Bu sorunların önüne geçmek için yükü bellek çipleri arasında dengeli biçimde yayan sistemler vardır. Ancak sonuçta her çipin güvenli alanının dışına çıktığı bir nokta vardır.

Ortaya çıkan sayılar Apple M1 Mac’ler için korku veren cinsten

En yeni M1 işlemcilerini kullanan Mac’ler ile birlikte diğer Mac bilgisayarlar da risk altında gibi. Bu durumun doğası gereği daha düşük fiyatlı bilgisayarlar daha büyük riskte. Çünkü SSD’lerin boyutları büyüdükçe ömürleri de orantılı biçimde uzuyor. Örneğin 256 GB bir SSD 150 TBW (Yazılabilecek Terabayt) gibi bir kullanım sunar. Bu da aşağı yukarı günlük 84 GB ve yılda 150 TB kullanım anlamına geliyor. Bazı kullanıcılar, yaptıkları ölçümlerde bilgisayarların sadece iki ayda 15 TB veri yazdığını ölçtüler. Bu bildiğimiz çoğu SSD’nin kaldırabileceğinden çok fazla. Ölçümler günde ortalama 250 GB gibi bir değeri gösteriyor. Eğer standartlara göre böyle bir kullanım gerçekleşirse, buna maruz kalan SSD iki yıldan kısa sürede risk altına girecektir. Sonuç olarak, bu raporlar doğruysa çok kısa sürede M1 işlemcili Mac kullanıcılarından hoş olmayan şikayetler duyabiliriz.

M1 işlemcili Mac üzerinde Linux nasıl çalışıyor?

Bununla ilgili kullanıcıların güvenebileceği en önemli şey verilen garantiler. Bununla birlikte tekrar etmek gerekirse belirlenen kullanım sınırına ulaşan SSD’ler hemen bozulacak diye bir kaide yok. SSD’ler ilk çıktığında da bu sayılar ile ilgili çok fazla kötümser kullanıcı oldu. Ancak hem büyük bir kriz yaşanmadı hem de SSD ömürleri istikrarlı biçimde uzadı. Yine de siz siz olun SSD’nize iyi bakın…

Diğer haberler:

>> Uygun fiyatlı AirPods 3 modelinin fiyat bilgisi sızdırıldı

>> Mac’lerdeki Kötü Amaçlı Yazılım 30 Bin Bilgisayarı Etkiliyor