Sony Xperia Compact serisi tekrardan hayat buluyor

Sony Xperia Compact akıllı telefonları 2018 yılında sonra tekrar hayat buluyor. İşte detaylar.

Akıllı telefon piyasasında rakipleri kadar güçlü olamayan Sony, 2018 yılından beri yeni model çıkarmadığı serisine hayat vermeye hazırlanıyor. Xperia Compact serisi geçmiş yıllarda başarılı bir performans yakalamış olsa da rakiplerine kıyasla geride kalmıştı. Uzun süreli bir sessizliğin ardından seriye yeni akıllı telefon modelleriyle geri dönüş yapmaya hazırlanan Sony, bu sefer rakiplerinin başını ağrıtacak.

Sektör içinden bilgiler ve tahminleri paylaşan OnLeaks lakaplı Steve Hemnmerstoffer, sızan CAD modellerini dayalı render görüntüleri doğruladı. 2021 yılı ile Apple yeni modeli iPhone 12 mini ile rekabet edecek olan Xperia Compact serisinin sızan renderda tasarım görselleri paylaşıldı. Hemnmerstoffer daha önce paylaştığı bilgide Galaxy S21 ve 2020 Xperia amiral gemileri için aynı şeyleri söylemişti.

Sony Xperia Compact

 

 

Sony Xperia Compact 2021 yılında geri dönüyor

Sony’nin yeni gelecek olan akıllı telefon ölçüleri 140 x 68.9 x 8.9 mm olacak. Boyut olarak diğer amiral gemisi modellere göre küçük kalıyor. Bu ölçülere rağmen amiral gemilerin lite veya mini modellerine göre daha büyük. iPhone 12 mini modeline rakip olacak bu model ile küçük ama güçlü tasarımı ile ön plana çıkmaya hazırlanıyor. Orta segment akıllı telefonlar arasında baya popüler olacak gibi duruyor.

Sony, yeni akıllı telefonunda küçük bir yapıya sahip olabilmesi 5,5 inçlik çentikli ve ince çerçeveli bir ekrana sahip olacak. Akıllı telefonun kamerasına baktığımızda ise 8 MP’lik ön kamera ekranın üstündeki çentikte bulunuyor. Akıllı telefonun arka kamerasında ise 13 MP sensöre dayalı bir çift kamera yer alıyor. Diğer kameralar hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.

Akıllı telefonun tasarım tarafından baktığımızda ise Xperia 1 II ve Xperia 5’in bir karışımı gibi duruyor. Sony’nin yeni akıllı telefonu dar boyutuna rağmen bir güç düğmesi, parmak izi sensörü ve ses ayar düğmelerini sahip. Üst tarafta ise 3,5 mm’lik bir jak yuvası bulunuyor ve alt tarafında ise USB-C girişi ve bir çift hoparlör yer alacak.

Akıllı telefon Snapdragon 888‘lik bir yonga seti kullanma ihtimali olduğunu sızıntılar arasında gözüküyor.

>>Google Avustralya’dan çekilme kararı alabilir