Google Avustralya’dan çekilme kararı alabilir

Black Mirror gerçek

Google, Avustralya senatosundan yasa tasarısı geçmesi durumunda ülkeden çekileceklerini açıkladılar. İşte detaylar.

Arama motoru denilince akla ilk gelen Google’ın, Avustralya’da hazırlanan bir yasa tasarısı haber yayıncılarına ödeme yapmaya zorlaması üzerine ülkeden çekiliriz, tehdittin de bulundu. Popüler arama motoru yasanın geçmesiyle beraber Avustralya’dan ayrılmaya hazırlanıyor.

Google, haber içeriklerini ulaşmamızı sağlayan en önemli mecralardan biri oldu. Her gün her dilden haberler yayınlanan arama motoru Google Search hizmetini Avustralya’da durdurabilir.

Avustralya’da yeni hazırlanan tasarı, medyanın lehine ancak Google, Facebook ve Twitter, haber ve diğer içerikleri kullanabilmek için basın yayın şirketlerine para ödemek zorunda kalacaklar. Bu tasarının senatodan geçmesi durumunda ise Google’ın Avustralya’da hizmet vermeyeceği açıkladı. Yasa tasarının kabul edilmesiyle beraber popüler arama motoru ülkeyi terk edecek.

Avustralya’da teknoloji şirketleri ile News Corp gibi devlerin de aralarında bulunduğu basın yayın kuruluşları arasındaki hukuki mücadele çok yakından takip ediliyor. Google’ın arama motorunu kapatma ile bir tehditte bulunması ortamı iyice germiş oldu.

Google

Google bölge sorumlusundan açıklamalar

Google’ın Avustralya ve Yeni Zelanda bölge sorumlusu Mel Silva, ”Tasarının bu haliyle yasalaşması halinde idare edilmesi güç finansal ve operasyonel riskleri de göz önüne alarak Search hizmetini Avustralya’da durdurmaktan başka bir seçeneğimiz kalmayacak.” ifadelerinde bulundu.

Avustralya’daki yasa tasarısı büyük teknoloji şirketlerini finans tarafında büyük bir zorluğa sokacağı için şirketler bu duruma olumsuz bakıyor. Teknoloji şirketleri paylaşacakları yerel basılı ve görsel yayınları arama sonuçlarında bildirimlerinde kullanmak için ödeme yapmak zorunda kalacak. Her iki taraf fiyatta anlaşamaması durumunda ise hükümetin atayacağı arabulucu fiyatı belirleyecek.

Google’ın bu tepkisinin ardından Avustralya Başbakanı Scott Morrison da cevap verdi. Başbakan Scott Morrison, ”Avustralya’daki kuralları Avustralya belirler. Avustralya’da faaliyet göstermek isteyenlere kapımız açıktır ama tehditlere karşı boyun eğmeyiz.” ifadelerine kullandı.

Google’ın Avustralya’ya karşı ülkeyi terk ederiz açıklamasından önce Fransız haber yayıncılarıyla üç yıllık 1.3 milyar dolarlık bir içerik ödemesi anlaşması yapmasından saatler sonra geldi.

>>Google arama servisinin mobil ara yüzünde sadeliğe gitti

>>Astro Slide 5G desteği ve fiziksel klavyeyle gelecek