Facebook boykot ediliyor – Dev şirketler reklam vermeyeceğini açıkladı

Facebook boykot ediliyor – Dev şirketler reklam vermeyeceğini açıkladı

Facebook boykot ediliyor
Google News Abone Ol

Facebook boykot ediliyor. Popüler sosyal medya platformu, nefret söylemini durdurmamakla suçlanıyor. Birçok prestijli markanın katıldığı reklam boykotuna son olarak Microsoft, Ford, Adidas ve Reebok da destek verdi. 

Facebook boykot ediliyor, ünlü markalar reklam vermekten vazgeçiyor. Eski yıllarından eser kalmayarak kullanıcı kaybeden Facebook, şimdi de reklam gelirlerinde kayıp veriyor. Çünkü nefret söylemini durdurmamakla suçlanan şirket, ünlü markaların reklam boykotu ile karşı karşıya.

Boykot süreci, sivil toplum kuruluşlarının Facebook’un nefret söylemlerini ve şiddet içerikli paylaşımları engellemediği üzerine bir açıklama yaparak, #StopHateforProfit (Kâr için nefreti durdur) kampanyasını başlatmasıyla gelişti. Kampanyaya ilk destek The North Face‘ten geldi. Ardından REI, Upwork, Patagonia, Starbucks ve Dashlane de destek verdi.

Unilever, Starbucks, Coco-Cola, Levi’s, PepsiCo, Verizon‘ın reklam boykotuna katılmasının ardından, şimdi bu listeye Ford, Microsof, Adidas, Reebok ve Best Buy da dahil oldu.

Adidas ve Reebok, Temmuz ayında Facebook boykot kampanyasına dahil olarak, hem Facebook hem de şirketin sahipliğinde bulunan Instagram’e reklam vermeyeceklerini açıkladı. Ford Motor da, Amerika Birleşik Devletleri’nde söz konusu sosyal medya platformlarındaki reklamları 30 gün için durdurma kararı aldı.

Coco-Cola gibi birçok dev şirket, reklam vermeyi 1 ila 6 ay arasında durdurdu. Coca-Cola CEO’su James Quincey, “Sosyal medyada ırkçılığa yer yok.” dedi.

Facebook boykot sürecinde büyük zarara uğruyor

Reklam boykotuna katılan şirketlerin ve kuruluşların sayısı 150’yi aştı. BBC‘nin verdiği bilgilere göre, boykota katılan şirketler arasında bulunan Verizon, Haziran ayının ilk üç haftasında sadece ABD içinde kullanılan Facebook reklamlarına 850 bin dolar; Unilever ise 504 bin dolar harcamıştı. Yani Facebook reklamlarına bu denli büyük meblağlar yatıran dev şirketlerin boykotu Facebook açısından ciddi sorun teşkil ediyor. Facebook boykot edilirken şirketin ne kadar zarara uğrayacağı henüz tahmin edilemiyor.

Gelişmeler üzerine Facebook’un kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg, nefret söylemi içeren ancak haber değeri olduğu belirtilen içeriklerin etiketleneceğini ve Facebook kullanıcılarının uyarılacağını ifade etti.

Facebook CEO’sunun açıklamalarını yetersiz gören ünlü giyim markası Levi’s da boykota destek vererek, Facebook reklamlarını geri çektiğini duyurdu.

Facebook ile birlikte Twitter’ın da başı belada

Facebook boykot süreci aslında yeni değil. Zaten bir süredir nefret söylemlerini engellemediği için tepki çeken şirket eleştiriliyordu. ABD Başkanı Donald Trump‘ın tepki çeken söylemlerinin Facebook’ta etiketlenmeden paylaşılması boykot sürecinin kıvılcımlarından biri oldu. Söz konusu mesajda ABD Başkanı, bir ay önce siyahi ABD vatandaşı George Floyd‘un beyaz bir polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesini protesto edenlerin başlattığı gösterilere ilişkin, “Yağma başlarsa, ateş açmaya da başlanır.” demişti. Trump’ın tepki çeken bu ifadesini Facebook doğrudan paylaşmış, Twitter ise paylaşımın yanına “şiddet övgüsü” uyarısı koymuştu.

Unilever, ABD’deki 2020 başkanlık seçimleri öncesinde bölücü içerikleri yaydığını iddia ettiği Facebook ve Twitter’a harcama yapmayacağını açıkladı. Geçtiğimiz hafta Facebook hisseleri yüzde 10, Twitter hisseleri ise yaklaşık yüzde 14 değer kaybetti. Tüm bu süreç yalnızca Facebook’u değil, Snap, Twitter ve TikTok gibi farklı sosyal medya platformlarını da etkileyecek gibi görünüyor.

>> Facebook Çalışanları Mark Zuckerberg’e Tepkili! İstifalar Gelebilir

>> Avrupa Birliği Sahte Haber Yayılımına Savaş Açtı! Facebook ve Twitter İlk Hedef!


CEVAP VER