DE-CIX 2019 yılında ne kadar büyüdü?

Mutabakat Anlaşması

Dünyanın lider İnternet Değişim operatörü DE-CIX 2019 yılına ait finansal raporlarını açıkladı. Bakalım DE-CIX geçen yıl ne kadar büyümüş?

.

DE-CIX, 2019 yılına dair pozitif bir tablo ortaya koydu. Genel olarak, iş sonuçlarının yanı sıra dünya genelinde 20’den fazla lokasyonda yaşanan büyümebeklenenin ötesine geçti. 2019 yılı konsolide mali bilançoda, dünya genelinde tüm şirket birimleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 büyüdü ve 39,6 milyon Euro oldu. Uluslararası faaliyetlerden sağlanan gelir ise 2018 yılına kıyasla yüzde 29 arttı ve 2019 yılındaki toplam gelirin neredeyse yüzde 15’ini oluşturdu.

Ek olarak DE-CIX, 2019 yıl sonuna kadar 1900’ün üzerinde müşteri sayısı ile konsolide global müşteri büyümesinde yüzde 20 artış kaydetti. Daha fazla veri kapasitesi için devam eden talep de büyüme rakamlarına yansıdı, 100 Gigabit Ethernet (GE) portlarda yüzde 27’nin üzerinde, bağlı müşteri bant genişliğinde de yüzde 21 atış görüldü. Özet olarak dünya genelinde tüm lokasyonlarda, 2019 yıl sonuna kadar 55 Terabit’ten fazla bir rakama ulaşıldı.

DE-CIX CEO’su Harald A. Summa şirketin 2019 sonuçları ve 2020 projeksiyonu için şunları söyledi: “2019 yılında oldukça rekabetçi global pazarda sadece güzel bir sonuç elde etmekle kalmadık, aynı zamanda DE-CIX’in 25’inci doğum gününü kutladığı 2020 yılında da bu trendi devam ettirmeyi heyecanla bekliyoruz. COVID-19’un bir sonucu olarak, hepimiz bugün güvenli bir global BT altyapısının ne derece önemli olduğu konusunda hemfikiriz. Çünkü ancak güvenli bir BT altyapısı ile insanlar, global karantina boyunca sanal olarak birbirleriyle irtibatta olma şansını korudu ve diğer yandan evden öğrenme ve evden çalışma koşullarını da ancak bu sayede sürdürdü. Bu bağlamda DE-CIX, sahip olduğu global ekosistem sayesinde gelecekte de bu alanda büyük katkı sağlamaya devam edecek. Global dijitalleşmeyi hızlandırmak üzere bulut portföyümüzü ve bağlantı hizmetlerimizi yaymaya devam edeceğiz.” 

DE-CIX kendi evi Almanya pazarında, merkezi Frankfurt ile kendi dünya rekorunu bir kez daha kırdı 

2019 yılında DE-CIX, Frankfurt’taki rekor serisini devam ettirdi. Yıl sonuna kadar, 950’den fazla ağ dünyanın lider İnternet Değişim Noktası’na bağlandı. Bağlı müşteri bant genişliği yüzde 12,8 oranında arttı ve 41 Terabit oldu. DE-CIX Frankfurt ayrıca iki kez kendi dünya rekorunu da kırdı: Eylül ayında en yoğun zamanda 7 Terabit olan veri hacmi aşıldı ve bir sonraki rekorla Aralık ortasında 8.1 Terabit oldu.   

DE-CIX 2019

DE-CIX Frankfurt’un başarısı, Almanya’daki bölgesel İnternet Değişim Noktaları’ndaki olumlu gelişmelerle daha da arttı. Hamburg, Düsseldorf ve Münih, toplam müşteri sayısında yüzde 50 büyüme sergilerken, bağlı müşteri bant genişliği ise yüzde 80 oranında arttı. Hamburg ve Münih, bağlı ağlarda yüzde 50’den fazla büyüme yaşarken, Düsseldorf ise yüzde 80’in üzerinde güçlü bir büyümeye ulaştı. 2019 yılında Almanya’da DE-CIX lokasyonlarına bağlanan müşteri sayısı yüzde 13 arttı ve 1000’i aştı.

Global büyüme hızlandı – İstanbul’da bağlı ağlar yüzde 55 büyüme kaydetti

2019 yılında DE-CIX, batıdan doğuya tüm uluslararası bölgelerde büyüme kaydetti. DE-CIX Kuzey Amerika, Dallas ve New York’taki iki lokasyonuyla hem müşteri sayısı hem de bağlı müşteri bant genişliğinde yüzde 30 büyüdü. Yılın ortasına kadar, DE-CIX Kuzey Amerika Inc.’in rakamları, mevcut rakamları aşmıştı ve yılı olumlu bir büyüme rakamı ile kapattı. 

Lizbon, Madrid, Marsilya ve Palermo lokasyonlarının bulunduğu Güney Avrupa DE-CIX Değişim Noktaları da 2019 yılını etkili bir büyüme ile sonlandırdı. Müşteri sayısında yüzde 35 büyüme sergilerken, müşteri bant genişliği ise yüzde 60 arttı. DE-CIX İstanbul, bağlı ağlarda yüzde 55 oranında büyüme kaydederken, UAE-IX Dubai’de ise bağlı bant genişliği yıl boyunca yüzde 50 büyüdü.

Mumbai-IX’teki müşteri sayısı yüzde 40 arterken, 2019 yılında Hindstan’da Chennai, Delhi ve Kolkata olmak üzere yeni lokasyonlar faaliyet başladı.

DE-CIX International CEO’su Ivo Ivanov “Güçlü global rakamlar gösteriyor ki dünya genelinde uzun soluklu bir şekilde varlığımızı ortaya koyduk. Sadece evimiz Frankfurt’ta değil New York, Madrid ve Mumbai gibi lokasyonlarda da en güçlü oyuncular arasındayız. DE-CIX, gelecek yıllarda dünya geneline daha da çok yayılacak tamamen global bir marka oldu” dedi.  

2019 yıl sonunda DE-CIX, faaliyetlerini Güneydoğu Asya’ya taşıdı ve ortak bir teşebbüs kurarak, girdiği  yeni pazarı duyurdu. DE-CIX Malezya, DE-CIX Kuala Lumpur ve DE-CIX Johor Bahru olmak üzere iki pazarda faaliyete başlayacak. Bölgedeki yeni lokasyonlar ise planlama aşamasında.  

İlgili Haberler

>>DE-CIX ile Microsoft Azure Eşleştirme Hizmeti için önemli açıklama!

>>DE-CIX Nijerya Internet Değişim Noktası ile Mutabakat Anlaşması imzaladı

>>Coronavirus İnternetimizi Nasıl Etkiledi? DE-CIX International CEO’su Ivo A. Ivanov sorularımızı cevapladı!

. . . . .