SpaceX Starlarink Uyduları Uzay Fotoğraflarını Mahvediyor: Bilim İnsanları İsyanda

Amazon Project Kuiper

SpaceX Starlarink uyduları uzay fotoğraflarını son derece kötü bir şekilde etkiliyor. Bilim insanları bu konuda önemli bazı açıklamalara yer verdi. İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar.

SpaceX Starlarink projesi tüm dünyaya internet taşımak için başlatıldı. Bu proje ile birlikte gezegenin en ıssız noktalarına bile internet taşınmak istendiği söylendi. Aslına bakacak olursak büyük oranda başarı yakalandı. Fiyatı her ne kadar yüksek olsa bile yine de internet anlamında büyük bir kolaylık sağlıyor.

Her ne kadar bu tür yararları olsa bile bilim insanları için uzay konusunda bazı sorunlar yaratıyor. Araştırmacılar Starlink uydularının uzay fotoğraflarında beyaz çizgiler oluşturduğunu söyledi. Bu durum uzay araştırmalarını son derece olumsuz bir şekilde etkiliyor. Uzay çalışmaları yapmak için son derece net görüntüler elde etmek gerekiyor.

SpaceX Starlarink uyduları beyaz izler bırakıyor

SpaceX günümüzde çok farklı alanlarda uzay çalışmaları yürütüyor. Genellikle Mars gibi gezegenlerde koloni kurmak istiyor. Uzaydan internet hizmetleri ise önemli bir çalışma alanı olarak görülüyor. Bilim insanları tüm bu ticari çalışmaların bilimsel araştırmaları kötü etkilediğini söyledi.

SpaceX Starlarink uyduları

Palomar gözlemevi içerisinde yer alan bir araştırma teleskobundan 2019 ile 2021 yılları arasındaki arşiv görüntüleri incelendi. Tüm görüntülere bakıldığında Starlink uydularının beyaz bir çizgi bıraktığı görüldü. Bilim insanları bu gözlemevinde nadir olayları kaydetmek için tarama yapıyordu. Böylece bilim dünyasına önemli katkılarda bulunuyorlardı.

Starlink parlaklığının azaltılması çözüm olmadı

Starlink uydularının parlaklığının azaltılması ne yazık ki bir çözüm sunmadı. Yapılan araştırmalarda uyduların parlaklığının 5 kat azaltılmasına rağmen araştırma boyunca etkilenen görüntü sayısının 35 kat arttığı görüldü. Starlink uydu sayısı arttıkça görüntülerdeki bozulma da artış gösteriyor.

Bilim insanları tarafından yapılan kapsamlı çalışmalar sonucunda her 10 günde bir iz ortaya çıktığı ifade edildi. Bu durum uzay çalışmalarını büyük oranda olumsuz etkiliyor. Konuyla ilgili SpaceX tarafından bir açıklama yapılması bekleniyor.

İlgili Haberler:

>> Bir Kripto Para Tutkunu Çekilişle Uzaya Gidiyor! Yoksa sen mi gideceksin?

>> Asteroitler Uzayda Hedef Tahtası Olacak: Yeni Bir Proje Başladı