RoboCop Gerçek Oldu! Robot Polis Kullanımına Başlanıldı

Robot polis gücü, yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Singapur’da güvenlik önlemleri kapsamında robot polisler göreve başladı.

Robot polis gücü, artık yavaş yavaş kullanılmaya başlanıyor. Önümüzdeki yıllarda, teknolojik imkânların da gelişmesiyle kapsamın genişlemesi ve dünya çapında yeni çözümlerin hazırlanması muhtemel. Günümüze dönecek olursak, Singapur’da iki tane robot polis, halk güvenliği için göreve başladı.

Stealthoptional’da yer verilen bilgilerde, Xavier adındaki iki robot polis, Singapur sokaklarında görev yapıyor. Amaç, halk güvenliğini sağlayabilmek ve bunu gerçekleştirirken de insanlardan oluşan polis kadrosunun tüm görevler için daha verimli kullanılabilmesini sağlamak.

Peki bu robotlar ne yapıyor diye merak ediyorsanız, kısaca özetleyelim:

Xavier isimli polis robot gücü, sokaklarda devriye atıyor. Bu esnada insanları gözlemleyerek sigara yasağını delen var mı, kovid önlemlerini hiçe sayan var mı, araçların yanlış park edilmesi gibi durumlar var mı bunları kontrol ediyor. Robotların üzerlerinde sensörler ve kameralar yer alıyor ve bu sayede bir merkezden yönetim sağlanarak gerekli uyarılar yapılabiliyor.

Tabii ki robot polis gücü denildiğinde, akıllara efsane filmlerden RoboCop geliyor, ama bu tip teknolojiler için sanırız biraz daha vakit var. Bildiğiniz gibi RoboCop, Detroit şehrindeki artan suç miktarını ortadan kaldırmak için geliştirilmiş yarı insan – yarı robot bir polisti.

RoboCop Gerçek Oldu! Robot Polis Kullanımına Başlanıldı

iPhone 13 ailesinin Türkiye fiyatları belli oldu

iPhone 13 mini, ülkemizde 10.999 TL’den başlayan satış fiyatlarına sahip. Ürün, 24 Eylül’de ön siparişte ve 1 Ekim itibarıyla da satışta olacak.

iPhone 13, ülkemizde 11.999 TL’den başlayan satış fiyatlarına sahip. Ürün, 24 Eylül’de ön siparişte ve 1 Ekim itibarıyla da satışta olacak.

iPhone 13 Pro, ülkemizde 15.999 TL’den başlayan satış fiyatlarına sahip. Ürün, 24 Eylül’de ön siparişte ve 1 Ekim itibarıyla da satışta olacak.

iPhone 13 Pro Max, ülkemizde 17.999 TL’den başlayan satış fiyatlarına sahip. Ürün, 24 Eylül’de ön siparişte ve 1 Ekim itibarıyla da satışta olacak.

Aslına bakarsanız fiyatların uygun olduğunu söylemek güç. Yüksek döviz kurlarını ve ülkemizdeki düşük alım gücünü bir kenara bırakırsak, bunlardan hariç bir de yüksek vergiler var ve bu da telefonların fiyatlarını çok yüksek seviyelere çıkarıyor.

> Microsoft Hesapları Artık Tamamen Şifresiz Kullanılabilecek!