Microsoft Hesapları Artık Tamamen Şifresiz Kullanılabilecek!


Microsoft hesaplarınıza erişmek için artık şifre kullanmak zorunda değilsiniz. Firma, yeni yol planını açıkladı ve daha kullanışlı görünüyor.

Microsoft, bünyesinde pek çok farklı servise sahip. Outlook’tan tutun da Skype’a, Xbox’a kadar pek çok farklı marka var ve her biri farklı amaç için hizmet gerçekleştiriyor. Haliyle bu tip hesaplara erişebilmek için şifre kullanıyoruz ve çoğumuz biliriz ki “akılda farklı şifreler tutmak” pek kolay değildir. İşte firma, bu konu üzerine yıllardır çalışıyordu ve şimdi yeni bir yöntem duyurdu. Bu yöntem hem güvenli hem de daha kolay.

Cnet’te yer verilen bilgilere göre Microsoft, artık şifre olmadan, parmak iziniz ya da yüz tanıma sistemiyle hesaplarınıza girişe izin veriyor. Evet, şifrenizi tamamen silebilirsiniz. İster tabletinizden, isterseniz de destekli PC’nizden bu işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hatta şifre yerine isterseniz SMS doğrulama kod sistemini bile kullanabilirsiniz. Peki ama nasıl?

Öncelikle, Microsoft Authenticator uygulamasını indirmelisiniz. Sonrasında, account.microsoft.com adresine gitmeniz gerekiyor. Burada “Gelişmiş Güvenlik Seçenekleri” başlığına gitmeli ve oradan da “Ek Güvenlik Ayarları” başlığını seçmelisiniz. Burada, “şifreyi kaldır” seçeneğini göreceksiniz. Böylelikle, şifre yerine tamamen diğer yöntemleri aktifleştirme şansınız oluyor.

Microsoft, hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar toplamında 200 milyon kişinin Microsoft hesaplarını şifresiz olarak kullanmaya başladığını belirtiyor ve yakın zamanda bu rakamın daha da artmasını bekliyor.

Microsoft Hesapları Artık Şifresiz Kullanılabilecek! İşte Yeni Yöntem!

Şifresiz kullanım, hacker’ları da engelleyebilecek bir sistem ortaya çıkarabilir

Biliyorsunuz, hacker’lar hepimizin korkulu rüyası. Eğer PC’niz ya da akıllı telefonunuzda önemli dosyaların olduğunu düşünüyorsanız, büyük ihtimalle daha çok korkuyorsunuzdur.
Güvende kalmak için birkaç aşamalı doğrulama sistemini aktifleştiriyoruz ve güçlü şifreler belirliyoruz. Aslına bakarsanız bu hamleleri yapan kullanıcı sayısı çok da fazla değil.

Günümüzde hâlâ milyonlarca kullanıcı, “akılda tutması zor” olduğu için farklı şifreler yerine birbirine benzer şifreler kullanıyor ve bunları yıllarca kullanmayı da sürdürüyorlar. Haliyle bu da hacker’ların verilere ulaşabilmesini kolaylaştırıyor.

Bir de ekleme yapmak gerekirse, şifresiz kullanım tarafında Google ve Apple gibi firmaların çalışmalarının olduğu da biliniyor. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda “şifresiz kullanım” akımı büyüyecektir. Yine de Microsoft, eğer isterseniz tekrar hesap ayarlarından “şifreli kullanım” seçeneğini aktifleştirebileceğinizi de söylemeyi ihmal etmiyor.

> Battlefield 2042 Ertelendi! İşte Yeni Çıkış Tarihi


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here