Spotify HiFi Nedir? Müzik Severler İçin…

Spotify HiFi, kaliteli müzik deneyimi sunmak için duyurulmuş bir proje. Üzücü tarafı ise, duyurunun ardından pek bir yol alınamamış olması… Şirket yetkilileri, bu konuyla ilgili hâlâ oldukça az bilgi veriyor.

Spotify HiFi, Şubat 2021’de resmi olarak duyurulmuştu. Duyurunun üzerinden 2 yıllık bir süreç geçti ve görünüşe göre ortada henüz “hiçbir şey yok” diyebiliriz.

Spotify HiFi, planlara göre maksimum olarak 320kbit/s ses kalitesiyle müzik dinleme deneyimleri sunmayı amaçlayan bir proje. Peki bu ne zaman olacak? Yoksa iptal mi edildi? Merak etmeyin, henüz iptal edilmemiş…

Spotify HiFi hakkında hâlâ pek bilgi yok

Spotify, bu projesi hakkında uzun süredir sessizliğini koruyordu. Tabii bu sessizlik, “Yoksa proje iptal mi edildi?” sorularını da doğurmuştu. Nihayet şirketten ufak da olsa bir ses çıktı.

Spotify Ortak Başkanı Gustav Söderström, geçtiğimiz günlerde The Verge sitesine bir röportaj verdi ve burada kendisine HiFi konusu da soruldu. O da kısaca şu cevabı verdi:

“Bu özelliği duyurduk, ama daha sonra sektörde pek çok nedenle değişiklikler oldu. Dolayısıyla biz de ayak uydurmak zorundaydık. Bunu, bizim ve dinleyicilerimiz için anlamlı bir şekilde yapacağız. Bize ait ve benzersiz bir şey olmasını istiyoruz.”

Spotify HiFi Nedir? Müzik Severler İçin...

Aslına bakarsanız “kayıpsız ya da kayıpsıza yakın ses kalitesi” unsuru, pek çok Spotify kullanıcısı için “olmazsa olmaz” bir özellik değil.

Yine de, odyofil olarak nitelendirilen dinleyiciler için özel bir detay bu. Gerçi bu tip dinleyiciler, sesin doğala en yakın halini elde etmek için analog kayıtları ön planda tutuyor. Bu da Spotify gibi araçlarda gerçekleşmesi zor bir durum.

Öte yandan tabii Spotify’ın rakipleriyle rekabet içinde olabilmesi de şirket devamlılığı için önemli. Baktığımızda, Tidal, Apple Music ve Amazon Music Unlimited gibi markaların ilgi çekici detaylar sunabildiğini görüyoruz. Yine yakın zamanda Apple ve Sonos’tan Spatial Audio, yani uzamsal ses destekli hoparlör duyurusu geldi. Spotify’ın önümüzdeki dönemlerde neler yapacağı ise şimdilik merak konusu.

Ha unutmadan, Spotify’ın yakın zamanda TikTok’a benzer bir arayüz tasarımını kullanıma sunduğunu görmüştük. Bu, açıkçası çoğu kullanıcının tepkisini çeken bir hamle oldu. Müzik severler bu tip tasarım hamleleri değil de daha iyi ses ve daha geniş kataloglar gibi detaylara önem veriyor.

İlgili Haberler

>> Samsung, Galaxy S23 Ultra ile Sahte Fotoğraf İddialarına Cevap Verdi!