Spotify şarkı sözü göstermeye başladı!

Spotify şarkı sözü göstermeye başladı!

Spotify

spotifySpotify şarkı sözü gösterme özelliğine geç de olsa yeniden kavuştu. Artık şarkı sözleri gerçek zamanlı olarak gösterilecek. İşte detaylar.

Popüler çevrimiçi müzik platformu olan Spotify, bir dönem şarkı sözü göstermeye başlamıştı. Ancak Apple Music’in tanıtılması ile şarkı sözü sağlayıcısı Spotify ile olan anlaşmasını bitirmiş ve Apple Music ile anlaşmıştı. Apple Music bu özelliği geliştirip şarkı sözlerini gerçek zamanlı olarak göstermeye başlamıştı. Bugün ise Spotify şarkı sözü gösterme özelliğine çok geç de olsa yeniden kavuştuğunu açıkladı.

Spotify şarkı sözü özelliği hangi ülkelerde var?

Şimdilik; Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Şili, Meksika, Peru, Bolivya, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Guatemala, Honduras, Hindistan, Nikaragua, Panama, Paraguay, El Salvador, Uruguay, Vietnam, Filipinler, Endonezya, Malezya, Tayland, Tayvan, Singapur ve Hong Kong’da kullanıma sunulan bu özellik yakında tüm dünyada aktif olarak kullanılabilecek.

iOS ve Android platformlarında kullanıma sunulacak olan bu özellik Spotify ile Musixmatch işbirliği sayesinde hayata geçirilecek. Medya oynatıcısında alt tarafta yer alacak olan canlı şarkı sözleri özelliğinin milyonlarca şarkıda kullanılabildiğini belirtelim. Özelikle bu konuda alanında lider olan Musixmatch’in kütüphanesi oldukça geniş.

Apple Music şarkılan sözlerini canlı olarak göstermeye başladığında bu özellik sayesinde bile binlerce kullanıcıyı bünyesine çekmeye başarmıştı. Ancak olukça basit görünen bu özellik Apple Music’te çalıştığı gibi Spotify’da çalışmayabilir. Örneğin Apple Music’te şarkı sözünde herhangi bir bölüme tıkladığınızda şarkı otomatik olarak o bölüme ilerletiliyor ve çalmaya seçtiğiniz sözden başlıyor. Spotify’ın bunu yapacak kapasitesi yok gibi görünüyor. Bu yüzden yeni özelliğin sadece canlı olarak şarkı sözlerini takip etmekten öteye geçemeyeceği söyleniyor.

Spotify şarkı sözü

Türkiye için de yakında kullanıma sunulmasını beklediğimiz canlı şarkı sözleri takibi, Spotify kullanıcılarının çok hoşuna gidecek gibi görünüyor. Ancak bu özellik ilk olarak iOS ve Android‘e gelecek. Daha sonra belki Windows ve macOS sürümlerine de bu özellik gelir. Apple Music’in bu özelliğinin mobil dışında masaüstü uygulamasında da olduğunu belirtelim.

İlgili Haberler

>>Spotify Grup Müzik Dinleme Kullanıma Sunuldu! Arkadaşlar Birlikte Gerçek Zamanlı Müzik Dinleyebilecek!

>>Spotify Apple’a büyük ayar verdi! Bakın CEO neler neler söyledi!

>>Fenomenler için Spotify Hikayeler özelliği geliyor!


CEVAP VER